Objawy depresji u młodej osoby

Ostatnio czuję się coraz gorzej. Mam objawy depresji, nigdy wcześniej nie byłam chora. Moi przyjaciele, których ostatnio myślą, że się na nich obraziłam, a ja wstydzę się powiedzieć, że potrzebuję pomocy, nie chcę, żeby uważali mnie za wariatkę lub histeryczkę. Nie wiem co mam zrobić.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jeżeli odczuwa Pani, że dzieje się z Panią coś niepokojącego, proszę nie bagatelizować swojego pogarszającego się samopoczucia. Nie wiem, czy akurat Pani przypuszczenia co do depresji są słuszne, gdyż autodiagnoza może być błędna, niemniej jednak radziłabym skonsultować się z lekarzem, by wykonać badania i sprawdzić, czy Pani dolegliwości nie mają podstaw somatycznych. Jeżeli fizycznie wszystko będzie w porządku, trzeba byłoby umówić się na wizytę do lekarza psychiatry, który będzie mógł postawić rzetelne rozpoznanie i zaproponuje najlepszy dla Pani sposób leczenia (leki i/lub psychoterapię). Naprawdę nie warto ignorować swojego kiepskiego nastroju i udawać, że wszystko jest w porządku. Coś jest nie tak, skoro nawet Pani znajomi to zauważyli, a Wasze relacje interpersonalne uległy pogorszeniu. Prośba o pomoc i wsparcie to nie jest histeryzowanie. Osoby z depresją nie są żadnymi wariatami. Z całego serca zachęcam Panią do wizyty w najbliższej poradni zdrowia psychicznego. W calu samoobserwacji i rozeznania się bardziej w swoim samopoczuciu może Pani wykonać sobie m.in. test Becka. Podsyłam link: http://portal.abczdrowie.pl/testy-na-depresje.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień dobry.

Trudno uznać, czy ma Pani objawy depresji, ponieważ nie podała ich Pani. Niewątpliwie jednak, jeżeli odczuwa Pani jakiś dyskomfort psychiczny, nie trzeba zamykać się przed światem i przyjaciółmi, co jeszcze pogłębia negatywne myślenie. Nie ma też żadnego powodu, by osobę potrzebującą wsparcia uznać "za wariatkę lub histeryczkę".
Warto więc opowiedzieć przyjaciołom o swoim stanie i odczuciach. Możliwe, że samo ich zrozumienie i okazana troska, będzie dla Pani wystarczająco pomocna w przezwyciężeniu swojego problemu. A, jak powiadają: "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".

Pozdrawiam.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
od jakiego czasu czuje się Pani gorzej? Jakie objawy i zachowania Panią niepokoją? Jeżeli odczuwa Pani silny dyskomfort, powinna skontaktować się Pani się ze specjalistą. Myślę, że przyjaciele zrozumieją, jeśli tylko da im Pani szanse sobie pomóc,
serdecznie pozdrawiam
M. Prus

Proszę pozwolić sobie pomóc. Spotkanie s psychoterapeutą i psychoterapia jest dobrym pomysłem, już Pani zaczęła szukają pomocy na tym portalu. Warto jednak zrobić coś więcej.
Być może psycholog także skieruje Panią do psychiatry, który będzie mógł zlecić farmakoterapię dla wsparcia procesu leczenia.