Objawy głodu alkoholu mogą wracać po dłuższych okresach abstynencji. Mogą objawiać się różnego typu dyskomfortem psychicznym, zwłaszcza w sytuacjach, które kojarzą się z piciem lub w sytuacjach trudnych życia codziennego. Dlatego tak ważna jest terapia, w czasie której trzeba nauczyć się sposobów radzenia sobie z życiem bez wspomagania alkoholowego.

0

Witam,

wszystko to, o co Pani pyta zależne jest od wielu czynników. M.in. od tego ile czasu osoba była w czynnym nałogu, jak duże wyniszczenia on spowodował, w jakim była wieku itp. W sytuacji uzależnienia od substancji psychoaktywnej możliwe jest jak najbardziej odczuwanie dyskomfortu psychicznego, zaburzeń emocjonalnych, huśtawki nastrojów, problemów radzenia sobie ze stresem jeszcze wiele lat od odstawienia.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk

0

Witam serdecznie
Głód alkoholu nie powstaje nagle i może nie znikać przez kilka lat.
Są przyczyny uaktywnienia się głodu : przemęczenie, osłabienie organizmu, choroby somatyczne, powrót do trybu życia z okresu picia czyli np.: chaos, brak planowania dnia, poczucie monotonii życia na trzeźwo, sytuacje stresowe, wyzwalacze zewnętrzne np. .widok butelki z alkoholem, reklamy alkoholu.
Te przyczyny powodują zmiany w psychice i w zachowaniu: są to różne reakcje na stres, próby radzenia sobie ze stresem bez alkoholu, pogorszenie samopoczucia fizycznego, niepokój, łatwe wpadanie w złość bez powodu, drażliwość, trudności z zasypianiem, bezsenność, bóle głowy, utrata apetytu, lub stałe uczucie głodu, nadmierne pragnienie, niepokój, nieokreślony lęk, konflikty z ludźmi, zaprzeczanie problemom, powątpiewanie w sens leczenia, nieregularne przychodzenie na zajęcia terapeutyczne, szukanie fizycznego kontaktu z alkoholem: udział w imprezach alkoholowych, kupowanie alkoholu dla innych, koloryzowanie wspomnień z okresu picia. Wymienione przyczyny głodu alkoholu oraz zmiany w psychice i zachowaniu rozkręcają napięcie oraz wywołują u niepijącego "alkoholika" pragnienie ulgi czyli wyjścia z trudnej sytuacji, zredukowania napięcia/, co automatycznie wiązane jest przez niego z piciem alkoholu.
Pozdrawiam i życzę dużo siły i skontaktowania się z psychologiem w celu wsparcia i wzmocnienia
Anna Ręklewska psychoterapeuta

0

Mogą pojawić się objawy tzw. suchego nawrotu (podobne do kaca czy syndromu dnia następnego łącznie z drżeniem ciała, poceniem się,niepokojem, bólami somatycznymi, snami alkoholowymi, zaburzeniami rytmów około-dobowych, zmęczeniem, a z objawów psychicznych drażliwością, obojętnością, apatią, huśtawka nastrojów, narastającą złością bez wyraźnego powodu, lękami itp), które są zwiastunem nawrotu. Ważne jest jednak, że taka sytuacja nie musi skończyć się powrotem do picia. Odpowiednio szybka interwencja i pomoc (najlepiej w ośrodku terapii uzależnień) przynosi najczęściej szybkie poradzenie sobie z kryzysem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Rozpoczęcie współżycia po 12 latach abstynencji seksualnej

Witam ,,hestem juz 12 lat sama po stracie męza i mam wspaniałego męzczyznę ale ze wzgledu ze nie współzyłam az tak długo niewiem jak mam się zachowac czy wogóle jeszcze jakies instyki miłosne sa we mnie i boje sie tego wspólsycia ,, czy mam powiedziec cała prawde mojemu chłopakowi aby nie był zrazony moim bólem po takim długim nie współzyciu --jak mam postapic prosze o rade BOZENA
KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Dzień dobry.

Nie ma żadnego powodu, by nie rozmawiać z partnerem o swoich rozterkach i lękach związanych z podjęciem współżycia. Szczere rozmowy (nie tylko o tematyce erotycznej) wzmagają tylko wzajemną bliskość i poczucie zrozumienia.

Pozdrawiam.

0

Witam, Kobieta w Pani wieku ze względu na naturalne zmiany hormonalne i ich konsekwencj,e może doświadczać różnych dolegliwości/trudności podczas współżycia seksualnego. Proszę udać się do lekarza seksuologa lub chociaż ginekologa, który zapisze Pani odpowiednie preparaty wspomagające. Może taż Pani bez recepty kupić w aptece np żel nawilżający Feminum do stosowania dopochwowego przed stosunkiem. Może też Pani, aby oswoić się na nowo ze swoim ciałem i seksualnością, najpierw sama sprawdzić działanie zapisanych czy zakupionych preparatów podczas masturbacji. Po fazie przygotowań zachęcam do szczerej rozmowy z partnerem, skoro jest on "wspaniałym mężczyzną" na pewno stanie na wysokości zadania i wspólnie pokonacie ewentualnie pojawiające się trudności. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problemy z psychiką po 7 latach abstynencji narkotykowej

Witam. Mam ogromny problem podłoża psychicznego i boje się, że nigdy nie wrócę do równowagi psychicznej, dlatego proszę o pomoc, bo mój lekarz psychiatra nie jest w stanie odpowiedzieć mi na pytanie, więc może neurolog będzie w stanie. Wczoraj minął mi rok abstynencji po 7 latach palenia marihuany, z czego ostatnie 3-4 były nałogowe codziennie. Wraz z podjęciem abstynencji wystąpiły u mnie perypetie ponarkotykowe, które objawiały i objawiają się do dzisiaj, czyli kolejno derealizacja, problemy z koncentracją, pamięcią i w początkowych fazach lęki, ale dzięki lekom lęki ustabilizowały się do poziomu minimum. Najbardziej martwi mnie zakrzywione postrzeganie rzeczywistości, które objawiają się tym, że jak patrze na liczby to kumulują się dziwne myśli odrealnienia takiego, że jest to dla mnie takie obce, odrealnione, że jak to jest możliwe, że popęd technologiczny jest na nich oparty, analizuje że 1 to 1 i tak dalej, albo po liczbie 9 jest 10 i ciągle je analizuje, tak samo jest z wieloma rzeczami, patrze na telewizor i zastanawiam się, jak to jest możliwe, że coś takiego zostało wyprodukowane i że działa. Ze słowami jest podobnie. Widze jakieś słowo i zastnawiam się, dlaczego A to A i wymawiam sobie w głowie tą litere i zastanwiam się dlaczego akurat jest tak a nie inaczej. Strasznie boję się tych myśli,a budze się codziennie rano i ciągle jest to samo. Boje się i nie potrafie sobie tego wyborazić, że te myśli kiedyś miną i przez to czesto myśle o samobójstwie, bo te myśli tak bolą, że ciężko się żyje. Przez ten rok abstynencji moje problemy z psychika się tylko pogłebiają. Proszę o pomoc, bo już nie daje rady psychicznie :(
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Witam Pana,
Jeżeli kilka lat temu odstawił Pan marihuanę,
to po pewnym czasie powinna ustąpić też derealizacja.
Jeżeli tak się nie stało to znaczy, że jest jeszcze coś,
co utrzymuje stany derealizacji.
Coś co sprawia, że Pana umysł korzysta ze znanej mu
już drogi odcięcia od rzeczywistości.
Zdarza się, że w szczególnie obciążających sytuacjach
lękowych umysł, broniąc się przed poczuciem zagrożenia,
powoduje odcięcie od otaczającej rzeczywistości całkowicie
zniekształcając jej odbiór.
Być może są to skutki przyjmowanych leków.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń.
Derealizacja zwykle występuje z depersonalizacją.
Zespół derealizacji i depersonalizacji to zaburzenie,
którego nie można leczyć za pomocą internetowych porad.
Leczenie farmakologiczne jest leczeniem objawowym.
Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana
problemu, dotrzeć do jego źródła i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia odpowiednio dopasowanej psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy, ale również
dociera się do przyczyny problemu i znajduje się sposób
jego rozwiązania.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty