Objawy głodu alkoholu mogą wracać po dłuższych okresach abstynencji. Mogą objawiać się różnego typu dyskomfortem psychicznym, zwłaszcza w sytuacjach, które kojarzą się z piciem lub w sytuacjach trudnych życia codziennego. Dlatego tak ważna jest terapia, w czasie której trzeba nauczyć się sposobów radzenia sobie z życiem bez wspomagania alkoholowego.

0

Witam,

wszystko to, o co Pani pyta zależne jest od wielu czynników. M.in. od tego ile czasu osoba była w czynnym nałogu, jak duże wyniszczenia on spowodował, w jakim była wieku itp. W sytuacji uzależnienia od substancji psychoaktywnej możliwe jest jak najbardziej odczuwanie dyskomfortu psychicznego, zaburzeń emocjonalnych, huśtawki nastrojów, problemów radzenia sobie ze stresem jeszcze wiele lat od odstawienia.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk

0

Witam serdecznie
Głód alkoholu nie powstaje nagle i może nie znikać przez kilka lat.
Są przyczyny uaktywnienia się głodu : przemęczenie, osłabienie organizmu, choroby somatyczne, powrót do trybu życia z okresu picia czyli np.: chaos, brak planowania dnia, poczucie monotonii życia na trzeźwo, sytuacje stresowe, wyzwalacze zewnętrzne np. .widok butelki z alkoholem, reklamy alkoholu.
Te przyczyny powodują zmiany w psychice i w zachowaniu: są to różne reakcje na stres, próby radzenia sobie ze stresem bez alkoholu, pogorszenie samopoczucia fizycznego, niepokój, łatwe wpadanie w złość bez powodu, drażliwość, trudności z zasypianiem, bezsenność, bóle głowy, utrata apetytu, lub stałe uczucie głodu, nadmierne pragnienie, niepokój, nieokreślony lęk, konflikty z ludźmi, zaprzeczanie problemom, powątpiewanie w sens leczenia, nieregularne przychodzenie na zajęcia terapeutyczne, szukanie fizycznego kontaktu z alkoholem: udział w imprezach alkoholowych, kupowanie alkoholu dla innych, koloryzowanie wspomnień z okresu picia. Wymienione przyczyny głodu alkoholu oraz zmiany w psychice i zachowaniu rozkręcają napięcie oraz wywołują u niepijącego "alkoholika" pragnienie ulgi czyli wyjścia z trudnej sytuacji, zredukowania napięcia/, co automatycznie wiązane jest przez niego z piciem alkoholu.
Pozdrawiam i życzę dużo siły i skontaktowania się z psychologiem w celu wsparcia i wzmocnienia
Anna Ręklewska psychoterapeuta

0

Mogą pojawić się objawy tzw. suchego nawrotu (podobne do kaca czy syndromu dnia następnego łącznie z drżeniem ciała, poceniem się,niepokojem, bólami somatycznymi, snami alkoholowymi, zaburzeniami rytmów około-dobowych, zmęczeniem, a z objawów psychicznych drażliwością, obojętnością, apatią, huśtawka nastrojów, narastającą złością bez wyraźnego powodu, lękami itp), które są zwiastunem nawrotu. Ważne jest jednak, że taka sytuacja nie musi skończyć się powrotem do picia. Odpowiednio szybka interwencja i pomoc (najlepiej w ośrodku terapii uzależnień) przynosi najczęściej szybkie poradzenie sobie z kryzysem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty