Witam,
tzw. nerwica serca to często nic innego, jak forma ataków paniki. W tym przypadku dobrze sprawdza się psychoterapia poznawczo-behawioralna.
Odpowiadając na Pana pytanie myślę, że wizyta u psychiatry nie zaszkodzi - nie musi Pan koniecznie prosić o leki, warto zaś dokładnie zdiagnozować co się dzieje, a to leży w gestii psychiatry.
Co do zmiany psychologa - ataki paniki to temat na psychoterapię. A z psychoterapią jak ze związkiem - im bezpieczniej i swobodniej czujemy się w relacji, tym łatwiej zajmować się trudnymi sprawami.
Pozdrawiam!
W przypadku tzw. "nerwicy serca", która jest zaburzeniem lękowym często zaleca się połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią. Jeśli jednak nie chce Pan podejmować leczenia farmakologicznego, a jedynie psychoterapię, jak najbardziej jest to możliwe i w wielu przypadkach wystarczające, by uzyskać poprawę.
Pozdrawiam!
Nie ma czegoś takiego jak "nerwica serca". To nie serce jest chore, ale cały człowiek, zaburzone są emocje. Z opisu wynika, że psycholog uznał konieczność leczenia psychiatrycznego. Trudno się z nim nie zgodzić, takie wczesne budzenie z niepokojem, płaczliwość mogą oznaczać depresję i konieczność farmakoterapii.
Witam. Z treści Pana listu wynika, że już trzy lata temu wystąpił ostry objaw lękowy, a teraz pojawił się ponownie. Nazwał Pan ten objaw "nerwicą sercową", rozumiem, że chodzi Panu o to, że odczuwa jakieś bóle serca i lęki. "Serce" informuje, że najważniejsze dla Pana emocje zostały niewłaściwie potraktowane, czyli, że są to zaburzenia psychosomatyczne. Dlatego warto zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty, aby zrozumieć własne reakcje ciała i uleczyć emocje, rozwiązać problem, który jest powodem "nerwicy", lęków i obaw.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Arytmia pracy serca po wysiłku a nerwica – odpowiada Mgr Agnieszka Nepelska
- Co mogę zrobić, żeby zmniejszyć nasilenie nerwicy? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy wizyta u psychiatry to psychoterapia? – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf
- Podejrzenie nerwicy serca – odpowiada mgr Julia Firlej
- Duszności i lęk przy stwierdzonej nerwicy – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy to są normalne objawy przy nerwicy? [PORADA EKSPERTA] – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Ataki duszności, bólów brzucha i kołatania serca a podejrzenie nerwicy – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jakie objawy daje nerwica? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Nerwica lękowa u 22-latka – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Nerwica środkowa a kołatanie serca – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska