Obniżenie nastroju i lęk o przyszłość

Nie wiem co sie ze mną dzieje. Zawsze miewałam humorki, ale od dłuższego czasu jest to bardzo męczące. Wszystkim sie przejmuje, miewam humory, denerwuje wszystkich, czepiam sie o wszystko. po prostu tragedia. nie mam checi do zycia, martwie sie straszliwie o przyszlosc. jestem w maturalnej klasie i mam 20 lat. boje sie przyszlosci, ciezko mi sie skupic na czyms bo ciagle jestem poirytowana zdenerwowana placzliwa rezygnująca, nie wiem co się dzieje,wszystkim sie martwie. (chaotycznie przepraszam)

Witam :)
Czas matury jest bardzo trudnym okresem w życiu młodego człowieka. Wszyscy dookoła przypominają , że czekają go trudne egzaminy . Jest to także moment , gdzie czekają go ogromne zmiany w życiu - wybór uczelni, przejście w dorosłość , przejęcie na siebie odpowiedzialności za swoje wybory. To często wzbudza lęk i strach. W takim przypadku bardzo często emocje bronią się podświadomie przed dorosłością. Boją się jej( dorosłości ) - a czasem nawet krzyczą - " chcę być jeszcze mała :). To powoduje rozdrażnienie , niepokój, który przekłada się na frustracje , a te -na zachowania , które wymykają się spod kontroli. W takim przypadku warto poprosić bliskich o wsparcie emocjonalne. Nazwać im czego oczekujesz, jak mogą pomóc pokonać Ci strach i lęk w najbliższych miesiącach. Może warto również zrównoważyć swoje emocje , poprzez wprowadzenie elementów sportu, który jest zbawienny , dla przemęczonego ciała. w przypadku przedłużającego sie takiego stanu warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże znaleźć odpowiednia drogę , by pokonać trudności. Pozdrawiam i życzę powodzenia . Marzena Zięba