Jak rozmawiać z ojcem o przyszłości dziecka?

Witam mam problem z tatą , a mianowicie skończyłem technikum uczę się dobrze mam oceny 4.5 czasami 3 chciałbym studiować , ale tata sobie upodobał że powinien zostać na gospodarstwie . Ale ja się nie widzę w tym zawodzie wolał bym się kształcić , ale on powiedział że nie da mi pieniędzy na szkołę ? co ja mam w tej chwili zrobić ? a chciałbym się uczyć bo lubię , ale nie widzę się w zawodzie rolnika , nie lubię tego wolę być kimś innym.Co mam w takiej sytuacji zrobić gdy rodzić odmawia pomocy .

Dzień dobry,

Pozostaje Panu realizowanie swoich własnych planów i marzeń, a może wtedy ojciec zaakceptuje Pana wybór i wesprze w jego realizacji.
Oczywiście brak środków finansowych jest realnym problemem, ale można sobie poradzić uzyskując stypendia socjalne czy naukowe (informacje na stronach poszczególnych uczelniach), kredyt studencki czy podejmując pracę dorywcze w trakcie studiów.

Może warto porozmawiać z tatą i szczerze przyznać, że ma Pan inne plany i marzenia. Być może uda się zdobyć poparcie innego członka rodziny (mamy, dziadków?). W takiej rozmowie warto używać konkretnych argumentów, np. chce pójść na takie studia, by w przyszłości wykonywać taki zawód. Jeśli to się nie uda i ojciec nie zaakceptuje Pana wyboru, nadal jest kilka sposobów, by samodzielnie utrzymać się w trakcie studiów (stypendia, praca wakacyjna lub praca w trakcie studiów zaocznych). Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji swoich marzeń!

To bardzo trudna sytuacja. Warto jednak walczyć o sobie, swoje wartości i przekonania. Pomogą rozmowy, tłumaczenie ojcu i rodzinie swojej motywacji, wyborów. Być może ma Pan kogoś w rodzinie, kto Pana rozumie i wspiera? Może warto kogoś takiego poszukać i razem z nim spróbować rozmawiać w ojcem. Wsparcie kogoś bliskiego, nie tylko pomoże Panu, ale być może także skłoni ojca do rozważenia Pana pomysłu na życie. Jeśli to nie pomoże, a jest Pan zdecydowany, można jasno zakomunikować podjęta decyzje, licząc się w tym, że będzie Pan musiał zrezygnować ze studiów dziennych na rzecz wieczorowych lub zaocznych a w tym czasie podjąć pracę. Determinacja i konsekwencja są często także elementem przekonującym rodzinę do zmiany myślenia. Choć niewątpliwie czeka Pana trudne zadanie.