OCD

Witam, od miesiąca mam wizje. Na przykład kąpiąc się pod prysznicem, naraz pojawia się wizja, jak duszę się wężem z prysznica albo jak wiszę na sznurze. Ostatnio nawet w sklepie, jadąc schodami, pokazała mi się myśl, że mogłabym skoczyć z tej wysokości albo że zaraz wstanę i się zabiję. Męczy mnie już to i nawet czasami mam myśli, że po co ja mam żyć, czy to są już myśli samobójcze? Bo ja się boję tych myśli, boję się, że coś mnie do tego popchnie, że w końcu nie wytrzymam i to zrobię, odczuwam pustkę w głowie, już nie wiem, czy tego chcę, czy to tylko natrętne myśli, a jeśli są to myśli samobójcze, czy wszystkie takie myśli prowdzą do samobójstwa???
ponad rok temu

Witam!

Opisane objawy mogą sugerować zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Tego typu zaburzenia leczy się głównie za pomocą psychoterapii. Najskuteczniejsza w leczeniu ZOK jest terapia poznawczo-behawioralna, której efekty widać już po kilku sesjach.

Na odległość nie mogę postawić pewnej diagnozy, dlatego nie mogę odpowiedzieć na pytanie, do czego mogą doprowadzić opisane przez Panią natrętne myśli. Dlatego, tym bardziej zachęcałabym do umówienia wizyty u psychoterapeuty, w możliwie jak najszybszym terminie. Nieleczenie tego typu zaburzeń może prowadzić do przykrych komplikacji, m.in. depresji.

Pozdrawiam.