Odchudzanie 15 kg u 12-latki

Mam 12 lat w listopadzie 13, 162 cm i ważę 63kg, chciałabym schudnąć  ok. 15 kg, czyli do ok. 45 kg, góra 50;)) Czy moglibyście mi poradzić, ponieważ idę do nowej szkoły i chciała bym wygladać ładnie. Mój sposób żyienia w tygodniu powszedni: śniadanie: 1/2 bułki z serem lub kubek kakała obiad: pieczone skrzydełka lub nuggetsy czasami jest jakaś zupa kolacja: staram się nie jeść, ale często podjadam  między posiłkami
12 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Masa ciała znajduje się w górnej granicy normy. Tak znaczący ubytek masy ciała (15 kg) jest jednak niewskazany, zwłaszcza da rozwijającego się organizmu. Zalecałabym przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych.
Ilość spożywanych posiłków jest zbyt mała, podobnie jak częstotliwość. To powoduje, że organizm "oszczędza" energię, odkładając ją w postaci tkanki tłuszczowej.
Pierwsze śniadanie jest bardzo istotnym posiłkiem w ciągu całego dnia, dlatego dobrze byłoby zjeść 1 bułkę pełnoziarnistą z twarogiem (zamiast żółtego sera) i świeżymi warzywami (pomidor, papryka, ogórek itp.)
Zamiast kakao polecam herbatę lub samo mleko.
Zarówno skrzydełka z kurczaka jak i nuggetsy obfitują w tłuszcz, dlatego zdecydowanie bardziej wskazane jest grillowana, pieczona, lub gotowana pierś z kurczaka (bez panierki). Aby nadać jej wyrazistego smaku, można użyć przypraw - np.oregano, bazylii, czerwonej papryki, pieprzu ziołowego. Dobrze byłoby połączyć ją z brązowym ryżem lub pełnoziarnistym makaronem i gotowanymi lub pieczonymi warzywami.
Ważny jest też podwieczorek - świeże owoce, sałatka owocowa z orzechami, czy też koktajle owocowe na mleku.
Koniecznie należy również spożywać kolację - w postaci kanapek z chudą wędliną, gotowaną rybą, lub też jajkiem .

Witaj. Jesteś w wieku dojrzewania, co oznacza, że Twoja sylwetka cały czas się zmienia, a co za tym idzie również masa ciała i wzrost. Wg najbardziej popularnego wskaźnika - siatek centylowych (stosowanych u osób do 18 roku życia) Twoja masa ciała jest na 97 centylu - co oznacza znaczną nadwagę, natomiast Twój wzrost jest na 75 centylu, co z kolei oznacza normę. Zastanów się czy w ostatnim czasie Twoja waga mocno nie podskoczyła w górę, a wzrost wcale lub tylko trochę? Jeśli tak było stan może się jeszcze wyrównać, co nie znaczy, że nie powinnaś zacząć dbać o siebie – powinnaś, ponieważ Twoje nawyki żywieniowe są błędne. Nie stosuj diet, ale wyeliminuj swoje błędy żywieniowe. O prawidłowych zasadach odżywiania przeczytasz tutaj http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj też, aby ćwiczyć regularnie minimum 3-4 razy w tygodniu po ponad 30 minut – tylko wtedy skutecznie spalimy tkankę tłuszczową. Nic jednak nie dzieje się natychmiast, dlatego wytrwale dąż do osiągnięcia celów – jednak wiedz, że 15 kg mniej to zdecydowanie za duża utrata masy ciała. Pozdrawiam.