Zapytaj lekarza

1 , 0 3 0 , 5 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witam! Szybkie odchudzanie obciąża układ krążenia, stanowi ryzyko kamicy pęcherzyka żółciowego, wystąpienia stanów niedoborowych a także gwarantuje efekt jojo. Najlepsza będzie dieta INDYWIDUALNA ułożona przez dietetyka, który nie będzie bazował na żadnych suplementach odchudzających, ale na naturalnej żywności. Nie podam Pani żadnego konkretu, gdyż należy wziąć pod uwagę Pani stan zdrowia, wagę, wzrost, nawyki żywieniowe. Przy Pani schorzeniach najrozsądniej jest poprosić o pomoc fachowca, pozdrawiam.

0
Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn
56 poziom zaufania

Witam,
Po pierwsze nie można schudnąć "szybko" jeśli chce Pani utrzymać swoją masę ciała na dłużej i uniknąć efektu "jojo".
Zwłaszcza w przypadku bóli kręgosłupa, aktywność fizyczna nie może być tak intensywna jak w przypadku osób zdrowych.
Proszę o więcej informacji na temat jakie są to problemy z sercem, jakie bóle kręgosłupa.
Musi Pani napisać więcej informacji, nie można udzielić porady, bez danych na temat Pani masy ciała, nadwagi, dotychczasowego sposobu żywienia, historii choroby. Jednym słowem całego wywiadu.

pozdrawiam

0
Ewa Kozłowska Dietetyk, Warszawa
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,
w Pana przypadku można wdrożyć ( po konsultacji z kardiologiem) dietę VLCD. Jest to dieta stosowana przez lekarzy i dietetyków u osób, które ze względów zdrowotnych np. operacja powinny szybko zrzucić wagę. Po uzyskaniu odpowiedniej masy ciała należy przeprowadzić odpowiednią rehabilitację oraz być pod stałą kontrolą u dietetyka.

Dietetyk z ponad 20-letnim stażem. Kierownik Poradni Dietetycznej w Warszawie.
0

Witam, ciężko mi cokolwiek radzić gdyż nie pisze Pani jakie ma Pani problemy z sercem- jest to bardzo ogólne pojęcie. Bóle kręgosłupa - na jakiej podstawie są te bóle? Dyskopatia, uraz? Bez dokładnego wywiadu nie jestem w stanie powiedzieć więcej. Jedyne co mogę powiedzieć w tej chwili to to że dieta musi być dobrze dopasowana i musi powodować spadek masy ciała bardzo powoli, żeby nie obciążać serca i kręgosłupa.

0

Nawet u zdrowego człowieka "szybkie" odchudzanie nie jest wskazane, ponieważ może zbyt mocno osłabić organizm. Tycie też nie było gwałtowne, tylko raczej sukcesywnie kilogramy narastały. Tak więc dobrze jest uzbroić się w cierpliwość, wprowadzić do codziennego życia kilka racjonalnych zasad i chudnąć ok. 1 kg na tydzień. Przede wszystkim proszę wyeliminować ze swojej diety słodycze (ciasta, ciasteczka, cukierki, słodkie napoje i soki ), słone przekąski (paluszki, orzechy), alkohol. Poza tym proszę zaczynać dzień od dobrego śniadania, a potem zjadać posiłki co ok. 3h. Ostatni posiłek na 2-3 godziny przed pójściem do łóżka. A najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do dietetyka w Pana okolicy, który poprowadzi Pana przez proces odchudzania w zdrowy i racjonalny sposób.

0

Witam serdecznie,

Przede wszystkim proszę pamiętać, że zdrowa redukcja masy ciała to od 0,5 do 1 kg tygodniowo. 1 kg tygodniowo to jest 'szybkie odchudzanie' i jest możliwe jeśli włączy Pani aktywność fizyczną. W przypadku problemów z sercem powinny to być lekkie, systematyczne ćwiczenia fizyczne typu cardio czyli szybki spacer, spacer z kijkami lub rower stacjonarny - takie ćwiczenia są również zdrowe dla kręgosłupa. Najlepiej 5 razy w tygodniu po około 30 do 60 minut w tempie umiarkowanym. Podstawowe zasady jeśli chodzi o dietę to spożywanie 1 śniadania zaraz po wstaniu i każdego kolejnego posiłku po około 3 maks 4 godzinach. Powinny to być posiłki małe i bazujące przede wszystkim na warzywach i ewentualnie owocach (owoce w 2 pierwszych posiłkach), kaszach i naturalnym ryżu, oraz chudym mięsie, rybach oraz naturalnym chudym nabiale. Nie przygotowywane z dodatkiem tłuszczu. Nie należy podjadać między posiłkami, ważna jest eliminacja cukru oraz wszelkich słodyczy a także picie wody minimum 2 litrów to podstawowe zasady.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

0

Witam serdecznie, faktycznie, tak jak pisały przedmówczynie, najlepiej skierować się do dietetyka, który zrobi dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia, przyzwyczajeń żywieniowych, przyjmowanych leków i innych dolegliwości. Ponieważ organizm człowieka jest całością, w takim wywiadzie bardzo często ujawniają się również inne aspekty, na które nie zwracamy uwagi a mają wpływ na stan naszego zdrowia (np. liczba godzin snu, rodzaj wykonywanej pracy itp). Dietetyk na tej podstawie układa indywidualny jadłospis i udziela pomocy choremu. Owszem, są ogólne zasady żywieniowe, które mogą pomóc Panu/i w zrzuceniu wagi i powrocie do zdrowia. Są to: regularność posiłków (4-5 w ciągu dnia o stałych godzinach) i niepodjadanie między nimi, picie około 1,5-2 l. wody dziennie, powolne jedzenie i przeżuwanie pokarmu, unikanie soli i cukru, aktywność fizyczna dostosowana do własnych możliwości, ograniczenie alkoholu, nikotyny i kofeiny (wskazane zwłaszcza osobom z problemami sercowymi), dieta oparta o produkty o małej zawartości tłuszczu, warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste oraz nabiał i chude mięsa. Radziłabym jednak kontakt ze specjalistą, który na pewno udostępni Pani/u spis produktów zabronionych i dozwolonych w Pana/i konkretnym schorzeniu. Pozdrawiam serdecznie.

0
Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław
38 poziom zaufania

Witam,
Medycznym programem metabolic balance, który w bezpieczny sposób pozwoli zrzucić nadwagę, wyprostować szlaki enzymatyczne i hormonalne tak, a by za chwilę nie było efektu jojo. Wygasi w pierwszej kolejności toczące się stany zapalne oraz wyrówna ciśnienie...wszystko na podstawie 36 badań z krwi żylnej, indywidualnie do granic możliwości!!! Każdy z nas jest wyjątkowy! a jest Pani w wieku przepięknym, warto zawalczyć o siebie...pozdrawiam i zachęcam do podjęcia tematu na poważnie!

0

Przy chorobach serca powinniśmy odżywiać się zdrowo, przede wszystkim niezbędne są w naszym pożywieniu nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe omego 9. Proszę wdrożyć pieczywo pełnoziarniste, oliwę z oliwek, olej lniany, warzywa gotowane, surówki, płatki owsiane, pomidory. Proszę napisać, jakiego typu są to problemy z sercem. Pozdrawiam

0

Witam. Bóle kręgosłupa związane są między innymi z nadwagą, jak się utraci kg to nie będą tak odczuwalne. Najlepiej połączyć dietę ułożoną przez specjalistę dobraną odpowiednio po wywiadzie do problemów z sercem i innymi aspektami. Dodatkowo pod okiem specjalisty warto zaaplikować trochę ruchu. Lecz najlepiej obie te formy wprowadzić pod okiem specjalistów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy