Odchudzanie i intensywne treningi a brak okresu

Witam, mam 20 lat, 160 cm, nie mam się gdzie zważyć, ale moje wymiary to ok. 77-59-82. Od marca br. zaczęłam intensywnie ćwiczyć ok. 70 min. dziennie 5-6 razy w tygodniu i tak jest do dzisiaj, jednak jem strasznie mało, od sierpnia nie miałam okresu, bolą mnie mięśnie, jestem cały czas głodna, ale boję się zacząć normalnie jeść, żeby nie utyć, wiem, że to chore, ale nie mogę przestać...:/ Co powinnam jeść, jak często itp? Chcę znowu normalnie żyć bez liczenia każdego kęsa :(

Witam,
Niestety zbyt intensywne ćwiczenia oraz zbyt mała wartość kaloryczna pożywienia może doprowadzić do niedożywienia organizmu. Zbyt duże spadki masy ciała oraz zbyt mała masa ciała mogą zahamować miesiączkowanie.
Z opisanych objawów można wywnioskować, że jest dostarczana zbyt mała ilość pożywienia w diecie, a co za tym idzie zbyt mało energii. Proszę się zgłosić do lekarza 1 kontaktu w celu sprawdzenia stanu odżywienia Pani organizmu oraz do psychologa w celu popracowania nad niejedzeniem.
Pozdrawiam

Mgr inĹź. Marta Gierlach

Proponuję także wizytę u dietetyka , który określi podstawową przemianę materii (minimalna ilość energii niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu) oraz pani całkowite potrzeby energetyczne uwzględniające także aktywność fizyczną. Jeśli będzie się pani odżywiać w taki sposób, aby dostarczać nie więcej kalorii z posiłkami niż wynosi całkowita przemiana materii, to wtedy organizm powróci do prawidłowego funkcjonowania, a pani nie będzie ani chudnąc, ani tyć. Znajomość swojej podstawowej i całkowitej przemiany materii powinna skutecznie chronić przed lękiem, aby nie zjeść za dużo. Nie wykluczam także kontaktu z psychologiem. Ważne, aby obecny stan nie trwał dłużej, gdyż zagraża to zdrowiu i życiu!

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Witam,
Najpierw diagnostyka! Brak okresu-trzeba sprawdzić na początek tarczycę, cukier i insulinę (anty-TPO, anty-TG, TSH, FT3, FT4, krzywa cukrowa+insulinowa). to podstawa. Fajnie, że się Pani rusza ale ograniczenie jedzenia to już niestety nie pochwalę. Nie interesują mnie kalorie, interesuje mnie Pani zdrowie bo karoseria to jego konsekwencja! Posiłki 3 dziennie, odpowiednio skomponowane na podstawie Pani wyników z krwi żylnej, czyli program metabolic balance. Będzie coraz gorzej jeżeli się Pani do tego zdystansuje, trzeba "złapać" problem i go rozwiązać!
pozdrawiam serdecznie i do roboty!!!