Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Organiczne uszkodzenie mózgu - co to za choroba?

Choruję od 14 lat na organiczne uszkodzenie mózgu, diagnoza: zaburzenia osobowości. Biorę systematycznie leki przeciwpadaczkowe. Najpierw miałam zmiany rozsiane w mózgu (EEG) - na początku dyskretne, potem napadowe, coś z polaryzacją fal. Z p. doktor uzgodniłyśmy, że jak tylko zmienię miejsce zamieszkania (szykany ojca łobuza - chodzi o pobicie mnie i mojego dziecka, sprawa w toku), odstawiamy lek (próba). Obecnie nie biorę 3 dni, mam mieć robione testy na alergię (astma) i czuję się bardzo dobrze. Dlaczego każdy lekarz, jak tylko usłyszy, na co choruję, pyta: „uderzona była pani kiedyś w głowę?”. Co to ma do rzeczy? Dodam, że mój 10-letni syn, kiedyś zdrowy, obecnie ma rozpoznanie uszkodzenia organiczne (wielokrotnie wstrząs mózgu, pobicie przez kolegów z kl., upadek z sanek). Chciałabym dowiedzieć się, co to za choroba, jakie są rokowania itp. Dodam, że choruję na cukrzycę, astmę, przewlekłe zapalenie trzustki, bradykardię, arytmię, nadciśnienie i inne. Bardzo proszę o odpowiedź.  

KOBIETA ponad rok temu

Rozpoznanie choroby afektywnej dwubiegunowej

Witam serdecznie,
określenie "zaburzenia organiczne" oznacza, że w danym zaburzeniu stwierdzono cechy wskazujące na uszkodzenie tkanki nerwowej mózgu. Dowodem takiego uszkodzenia jest np. nieprawidłowy wynik badania EEG, CT lub MRI. Przyczyny takiego uszkodzenia mogą być różne - np. uraz głowy (dlatego jest Pani pytana o możliwość doznania takiego urazu), proces degeneracyjny, infekcja ośrodkowego układu nerwowego, guz, stan zapalny, niedokrwienie mózgu. W wielu przypadkach trudno znaleźć określoną przyczynę.
Rokowanie zależy od przyczyny, rozległości zmian i reakcji na leczenie. Trudna, stresująca sytuacja osobista również ma na to wpływ. Proponuję, aby zadała Pani te pytania lekarzowi prowadzącemu, który dokładnie zna przebieg Pani zaburzeń.

Serdecznie pozdrawiam

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy