Organiczne uszkodzenie mózgu - co to za choroba?

Choruję od 14 lat na organiczne uszkodzenie mózgu, diagnoza: zaburzenia osobowości. Biorę systematycznie leki przeciwpadaczkowe. Najpierw miałam zmiany rozsiane w mózgu (EEG) - na początku dyskretne, potem napadowe, coś z polaryzacją fal. Z p. doktor uzgodniłyśmy, że jak tylko zmienię miejsce zamieszkania (szykany ojca łobuza - chodzi o pobicie mnie i mojego dziecka, sprawa w toku), odstawiamy lek (próba). Obecnie nie biorę 3 dni, mam mieć robione testy na alergię (astma) i czuję się bardzo dobrze. Dlaczego każdy lekarz, jak tylko usłyszy, na co choruję, pyta: „uderzona była pani kiedyś w głowę?”. Co to ma do rzeczy? Dodam, że mój 10-letni syn, kiedyś zdrowy, obecnie ma rozpoznanie uszkodzenia organiczne (wielokrotnie wstrząs mózgu, pobicie przez kolegów z kl., upadek z sanek). Chciałabym dowiedzieć się, co to za choroba, jakie są rokowania itp. Dodam, że choruję na cukrzycę, astmę, przewlekłe zapalenie trzustki, bradykardię, arytmię, nadciśnienie i inne. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
określenie "zaburzenia organiczne" oznacza, że w danym zaburzeniu stwierdzono cechy wskazujące na uszkodzenie tkanki nerwowej mózgu. Dowodem takiego uszkodzenia jest np. nieprawidłowy wynik badania EEG, CT lub MRI. Przyczyny takiego uszkodzenia mogą być różne - np. uraz głowy (dlatego jest Pani pytana o możliwość doznania takiego urazu), proces degeneracyjny, infekcja ośrodkowego układu nerwowego, guz, stan zapalny, niedokrwienie mózgu. W wielu przypadkach trudno znaleźć określoną przyczynę.
Rokowanie zależy od przyczyny, rozległości zmian i reakcji na leczenie. Trudna, stresująca sytuacja osobista również ma na to wpływ. Proponuję, aby zadała Pani te pytania lekarzowi prowadzącemu, który dokładnie zna przebieg Pani zaburzeń.

Serdecznie pozdrawiam