Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 0 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak odżywiać się w czasie ciąży?

Witam serdecznie,
orzechy nerkowca są bardzo zdrowe. Zawierają sporo białka, cynku, miedzi, żelaza, magnezu, wapnia, witamin z grupy B oraz zdrowe tłuszcze jedno i wielonienasycone. Proszę jednak pamiętać, że są bardzo kaloryczne. W 100g orzechów znajduje się 550kcal i ponad 40g tłuszczu. Osoby, które powinny ograniczać tłuszcz w diecie np. z nadwagą powinny stosować je w ograniczonych ilościach. Pozdrawiam

Dietetyk, współautorka książki pt. „Leki i pożywienie – interakcje”.
0

Tak. Zawierają bowiem bardzo wiele cennych składników mineralnych, mają dobre proporcje B:T:W, oraz co ważne powodują nasycenie organizmu i mniejszą ochotę na spożycie dużych ilości głównych posiłków. Wszystkie orzechy i nasiona mają takie właściwości. Migdały,pestki dyni, słonecznik, orzechy pistacjowe,laskowe,włsokie czy brazylijskie. Wszystkie są OK. Najmniej jednak należy spożywać orzechów ziemnych, bo one są najbardziej narażone na pleśnie a to są szkodliwe aflatoksyny. Pamiętać jedynie należy o tym aby dzienna porcja orzechów nie przekraczała 50-60 gram.

0

Można, jednak należy zwrócić uwagę na wielkość porcji, gdyż mimo, że zdrowe są też kaloryczne.

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0

Witam serdecznie,

Orzechy nerkowca jak najbardziej zaliczane są do zdrowych przekąsek, jednak należy spożywać je z umiarem ponieważ są kaloryczne i zawierają dużo tłuszczu. Szczególną uwagę powinny zwrócić na ten fakt osoby z nadwagą i otyłością.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy