Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Dzień dobry. W związku z tym, że orzechy są produktem nieprzetworzonym, bogatym w cenne kwasy tłuszczone, antyoksydanty i składniki mineralne, z żywieniowego punktu widzenia są produktem o wiele cenniejszym niż chipsy, które są tak naprawdę mieszanką węglowodanów prostych,tłuszczu, soli i często chemicznych dodatków. W dodatku chipsy są produktami smażonymi w głębokim tłuszczu i są bardzo dobrym źródłem kancerogennej substancji jaką jest akrylamid. Warto pamiętać jednak, iż orzechy są pokarmem bogatokalorycznym (ok. 650 kcal/100 gram), w związku z czym zbyt duża ich ilość w diecie może przyczynić się do dodatniego bilansu energetycznego i zwiększenia masy ciała.
Pozdrawiam

0

Witam serdecznie! Korzystniej dla zdrowia jest wybierać orzechy zamiast słonych przekąsek. Orzechy są źródłem minerałów i witamin (głownie witaminy E).W 28 g orzechów włoskich (niepełna garść) znajduje się około 2,6 g kwasów tłuszczowych omega-3. Dla przeciętnego Nowaka stanowi, to aż 200% zalecanej dziennej dawki spożycia kwasów tłuszczowych omega-3! Proszę uważąć na dodatki do orzechów (tj. sól, cukier) oraz orzechy poddane obróbkom cieplnym (np. prażeniu, smażeniu i pieczeniu). Wymienione procesy przyczyniają się do obniżenia wartości odżywczej orzechów i mogą zwiększać ich wartość energetyczną. Orzechy w takiej wersji mogą stać się bombą kaloryczną. Dodatek soli jest szczególnie przeciwwskazany osobom z nadciśnień tętniczym.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0

Dzień dobry,

Chipsy nie są zdrową przekąską - mnóstwo tłuszczu, w tym szkodliwej frakcji trans.
Orzechy z kolei zawierają dość dobrej jakości białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez a także selen (orzechy brazylijskie).
Z uwagi na dość dużą zawartość tłuszczu są kaloryczne i mogą sprzyjać nadwadze lub otyłości. Jednakże codziennie ich spożycie małej ilości (garść) może zastąpić chipsy. Coś przekąszamy a zarazem jest to dość zdrowy produkt.

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0

Orzechy są bardzo zdrową i wartościową przekąską jednak nie należy zapominać, że też dość kaloryczną. Wynika to z dużej zawartości tłuszczu. Są to jednak bardzo korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe. Do tego orzechy zawierają dużo witamin i składników mineralnych. Warto po nie sięgać od czasu do czasu. A chipsy oczywiście należy z diety wyeliminować :)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy