Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wątpliwości dotyczące jedzenia orzechów

Dzień dobry.bardzo lubie orzechy,w szczegolnosci ziemne,ale wyczytalam ostatnio,ze nalezy wystrzegac się tych z Chin. Niestety, orzechy,ktore kupuje są wlasnie z tego kraju. Mam watpliwosci,czy powinnam je jesc... Proszę o wskazowkę. Dziękuję.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Czym jest żywność ekologiczna?

Jeżeli zależy nam na tym, by zdrowo się odżywiać, warto włączyć do diety żywność ekologiczną. Obejrzyj filmik i dowiedz się, jakie kryteria powinny spełniać produkty spożywcze, by zyskać miano ekologicznych.

Witam serdecznie!
Niestety ale w orzechach nie tylko z Chin mogą znaleźć się toksyny zagrażające naszemu układowi nerwowemu. Należy po prostu zwracać uwagę czy ziarna są świeże, czy ich zapach i smak nie jest niewłaściwy.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny

0

Witam serdecznie! Orzechy są źródłem minerałów i witamin (głownie witaminy E).W 28 g orzechów włoskich (niepełna garść) znajduje się około 2,6 g kwasów tłuszczowych omega-3. Dla przeciętnego Nowaka stanowi, to aż 200% zalecanej dziennej dawki spożycia kwasów tłuszczowych omega-3! Proszę uważać na dodatki do orzechów (tj. sól, cukier) oraz orzechy poddane obróbkom cieplnym (np. prażeniu, smażeniu i pieczeniu). Wymienione procesy przyczyniają się do obniżenia wartości odżywczej orzechów i mogą zwiększać ich wartość energetyczną. Orzechy w takiej wersji mogą stać się bombą kaloryczną. Dodatek soli jest szczególnie przeciwwskazany osobom z nadciśnień tętniczym.

Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0

Przede wszystkim proszę zwracać uwagę na jakość orzechów, tzn. nie powinno być na nich żadnej naleciałości, pleśni, zapach powinien być przyjemny, proszę wystrzegać się zapachu zjełczałego tłuszczu. Najlepiej wybierać jeśli chodzi orzechy włoskie w łupince i jeśli potrząśnie się orzechem to nic w środku nie powinno "latać" jeśli tak, to orzech jest najprawdopodobniej wysuszony. Orzechy ziemne - proszę unikać tych solonych, gdyż duża ilość soli może przyczyniać się do nadciśnienia. Warto unikać tych w dodatkiem tłuszczu, prażonych - wtedy również ich wartość odżywcza się zmniejsza. Jest to także kaloryczny produkt, więc nie przesadzamy z ilością.

Dietetyk z pasją. Prowadzi gabinet dietetyczny w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy