Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Soki ekologiczne

Witam serdecznie,

podajesz zbyt mało danych, aby można było na tej podstawie potwierdzić lub wykluczyć anoreksję. Aby rozpoznać anoreksję, konieczne jest występowanie wszystkich objawów, jednym z nich jest BMI poniżej 17.5 kg/m2. Kolejne warunki rozpoznania anoreksji to:
-nieprawidłowa ocena swojego wyglądu i sylwetki (jako zbyt grubej lub prawidłowej, mimo oczywistej niedowagi),
-stały lęk przed przytyciem,
- wyznaczanie nieprzekraczalnych granic swojej wagi
- niska masa ciała została wywołana celowo: przez restrykcyjną dietę, środki przeczyszczające lub wymioty itd. Temat jedzenia, przeliczania kalorii itp. zaczyna pochłaniać coraz więcej czasu.
- zaburzenia hormonalne. Najczęściej objawiają się one jako zaburzenia cyklu miesiączkowego: nieregularne krwawienia lub zatrzymanie miesiączki.

Anoreksja to bardzo groźne w skutkach zaburzenie, które rozwija się stopniowo. Jeśli nie jest leczone, przybiera formę przewlekłą. Wyniszczenie organizmu może mieć groźne skutki dla zdrowia i życia. Sukces w walce z anoreksją zależy przede wszystkim od tego, jak szybko rozpocznie się leczenie. Jeśli spełniasz pozostałe kryteria rozpoznania anoreksji, powinnaś nawiązać stały kontakt z psychoterapeutą specjalizującym się w leczeniu zaburzeń odżywiania. Udowodnioną skuteczność w leczeniu anoreksji ma psychoterapia poznawczo-behawioralna oraz interpersonalna. Jeśli terapeuta nie jest lekarzem, dodatkowo powinnaś okresowo kontrolować się np. u lekarza rodzinnego.

http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-jak-rozpoznac-objawy http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji

Problemy skórne, nerwobóle oraz trudności w relacjach interpersonalnych dość często towarzyszą anoreksji jako jej powikłanie.

Serdecznie pozdrawiam

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy