Osłabienie, zawroty głowy i kołatanie serca po wyjściu z domu

Mam 18 lat i boję się wychodzić z domu.. Przesiaduję w domu i nie wychodzę. Wiele razy próbowałam wyjść, ale gdy tylko wyjdę z mieszkania jest mi słabo, kręci mi się w głowie, serce bije mi dużo mocniej i szybciej. Nie jestem w stanie nawet pójść z tym do lekarza. Moje pytanie jest następujące: Jak mogę pomóc sobie samej, aby przemóc się i udać z tym do lekarza? ;(

Witam,
przede wszystkim warto się przemóc. Wizyta u lekarza, to możliwość bezpośredniej rozmowy, podczas której będzie Pani mogła opowiedzieć o swoich przeżyciach związanych z wychodzeniem z domu, o pojawiających się objawach pod postacią osłabienia, zawrotów głowy czy kołatania serca. Są to typowe objawy dla osób przeżywających trudności o podłożu lękowym. W tym przypadku najlepszą formą radzenia sobie jest podjęcie konsultacji u psychologa i następnie rozpoczęcie psychoterapii. W ten sposób będzie mogła Pani sobie pomóc najskuteczniej.

Objawy o których piszesz wchodzą w zakres zaburzeń lękowych (ataki paniki bądź agorafobia). W ich pozbyciu się może efektywnie pomóc Ci psycholog poznawczo-behawioralny. Udaj się zatem na wizytę jak najszybciej, gdyż nie ma po co się dłużej męczyć z trudnościami. Jeżeli bezpieczniej poczujesz się w obecności bliskiej osoby, to jak najbardziej jest to dobry pomysł - poproś kogoś aby towarzyszył Ci w drodze do specjalisty. Wtedy lęk powinien być mniejszy, a Ty zrobisz pierwszy krok ku swojemu wyzdrowieniu. Pozdrawiam

Witam. Twoje objawy sugerują agorafobię, czyli lęk przed otwartą przestrzenią ale oczywiście trudno jest diagnozować przez internet, może to być coś innego. Rzeczywiście powinnaś skorzystać z pomocy specjalisty. Może najlepszym wyjściem byłoby poproszenie bliskiej osoby, żeby wyszła z Tobą? Albo zamówienie wizyty domowej - niektórzy psychologowie mają taką usługę w swojej ofercie, zresztą lekarze także. Pozdrawiam i życzę powodzenia!