Pesymistyczne myśli i długotrwały smutek

Mam 22 lata, studiuję, mam chłopaka i w sumie wszystko się układa. Ostatnio zaczęły mnie męczyć jakieś bardzo negatywne, pesymistyczne wizje. Przeżywam wciąż, że nie zdam jakiegoś egzaminu, albo że mój chłopak mnie zdradzi. Te myśli mnie prześladują i czuję, że zaczynam mieć paranoję. Stałam się bardzo zazdrosna, od dawna jestem wciąż smutna i poddenerwowana. Proszę o jakąś poradę jak sobie z tym poradzić...

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Drogą internetową nie da się postawić diagnozy i stwierdzić, czy objawy, które Pani wymieniła, świadczą o jakimś problemie w sensie klinicznym, czy po prostu jest to chwilowy kryzys emocjonalny, który z czasem minie. Pesymizm, smutek, przygnębienie, czarnowidztwo, lęki przed niepowodzeniem, byciem zdradzoną mogą wskazywać na zaburzenia depresyjne lub lękowe. Z kolei zazdrość o partnera, brak zaufania mogą wskazywać na niską samoocenę. Obawia się Pani, że chłopak Panią zdradzi, gdyż podświadomie może Pani myśleć, że nie jest dla niego dostatecznie dobra i że partner może znaleźć sobie lepszą, atrakcyjniejszą partnerkę. Niestety, przez Internet nie zgadnę, co Pani dolega, co jest Pani zasadniczym problemem. Radziłabym skonsultować się z psychologiem. Warto też, by popracowała Pani nad radzeniem sobie ze stresem. Pomóc mogą ćwiczenia relaksacyjne, trening autogenny Schultza, słuchanie wyciszającej muzyki albo aktywność fizyczna, która sprzyja produkcji endorfin – naturalnych hormonów szczęścia.
Pozdrawiam!