Podejrzenie nietolerancji u karmiącej matki

w trakcie ciąży jak karmiłam syna ciągle był nienasycony przez 7 miesiecy co karmiłam budził się co 1-1,5 głodny. Wtedy już też zauważyłam że po niektórych pokarmach mam wzdecia i bole brzuchai mnie "goni". Lekarz podejrzewa nietolerancje laktozy. Czy taka nietolerancja laktozy wraz z wiekiem może wzrosnąć? dodam że uwielbiam wszelkie produkty które są zakazane przy nietolerancji. czy nietolerancja laktozy u kobiety wpływa na jej pokarm??

Witam, nietolerancji laktozy może być pierwotna, ale także nabyta. Pojawić się może w każdym wieku, może to być spowodowane różnymi czynnikami np. zmianą mikroflory jelitowej, infekcjami, alergią, zmniejszoną ilością laktazy w organizmie. U niektórych osób taka nietolerancja jest przejściowa i po kilku tygodniach nie spożywania produktów mlecznych cofa się, u niektórych niestety pozostaje. Sama nietolerancja laktozy nie wpływa na pokarm, jednak należało by zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia do organizmu matki, po wykluczeniu nabiału z diety, a także dobrze obserwować dziecko, czy nie występują u niego objawy nietolerancji czy alergii.

Enzym trawiący laktozę może wraz z wiekiem zanikać, stąd też może pojawić się nietolerancja laktozy. Proszę spróbować wyeliminować na okres minimum miesiąca produkty mleczne i po tym okresie ponownie włączyć do diety w niewielkiej ilości. Należy obserwować swój organizm. Jeżeli dolegliwości wystąpią ponownie, radzimy zrezygnować z mleka i produktów na jego bazie.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444