Podwyższona wielkość krwinki czerwonej i duża średnia zawartość hemoglobiny w krwince

Mojemu 9-miesięcznemu synkowi zrobiłam badania - morfologię krwi. Prosiłabym o odczytanie: HCT 32.5, RBC 4.04, HGB 10.7, WBC 7.55. Wskaźniki czerwonokrwinkowe: MCV 80.4, MCHC 32.9, MCH 26.5, RDW-SD 42.0, RDW-CV 14.6. Płytki krwi: PLT 387. Zaniepokoiło mnie to, iż jest na twarzy blady i pod oczkami ma sińce.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

W wynikach, które Pani podała, według norm dla wieku dziecka, zauważalna jest nieznaczna niedokrwistość, z podwyższoną wielkością krwinki czerwonej (makrocytowa) i granicznie dużą średnią zawartością hemoglobiny w krwince (nadbarwliwa?). Tego typu niedokrwistość najczęściej jest związana z niedoborami wit. B12 lub kwasu foliowego. Objawy w postaci bladości powłok skórnych mogą wskazywać na niedokrwistość. "Sińce" pod oczami bardziej skłaniają do obserwacji w kierunku schorzeń alergicznych. Posiadam jednak za mało informacji, by móc napisać coś więcej o różnicowaniu.

Proponuję zgłosić się z wynikiem i dzieckiem do lekarza rodzinnego/pediatry w celu dokładnego zbadania, wdrożenia odpowiedniej poszerzonej diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Być może konieczne będą konsultacje specjalistów: hematologa, alergologa, gastroenterologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.