Podwyższony poziom żelaza po nadmiernym jedzeniu mięsa

Witam jestem po morfologi wszystko ok CRP ok , tylko żelazo 216 na max 180. czy może być to spowodowane nadmiernym spożyciem wołowiny (codziennie) suplementów i witaminy C kilka g. mam bezzwlocznie odstawic czerwone mieso i suplementy oraz witamine C , rok temu mialem żelazo w normie , przez rok mogło się tak pogorszyć od moich nawyków ? do wizyty skłoniło mnie bol stawow i miesni oraz oslabienie. prosze o pomoc .

Dzień dobry,

jak Pan słusznie podejrzewa nadmiar mięsa w diecie nie jest wskazany. Z jakiego powodu bierze Pan od roku suplementy? Może warto skonsultować się z dietetykiem w celu dopasowania diety do Pana codziennego zapotrzebowania w składniki odżywcze ?

Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Przyczyną nadmiernej ilości Fe we krwi, może się okazać dieta bogata w ten pierwiastek.
Oparta przede wszystkim na czerwonym mięsie, które jest zasobne w Fe hemowe ( dobrze przyswajalne).
Drugą bardzo istotną przyczyną, która w Pana przypadku raczej możemy wykluczyć to choroba metaboliczna- hemochromatoza- charakteryzuje się nadmierną absorpcją Fe w przewodzie pokarmowym z pożywienia.
Z informacji, które Pan przedstawił, wynika że przyczyną nadmiaru Fe jest nadmierna ilość czerwonego mięsa w diecie.
Proszę ograniczyć spożycie mięsa. Wprowadzić posiłki, które zawierają produkty z trudno dostępną formą Fe-żywność pochodzenia roślinnego. Ponadto warto wprowadzić produkty, które ograniczają absorpcję tego pierwiastka tj.: kawa, zielona herbata, produkty pełnoziarniste. Natomiast wykluczyć alkohol, które zwiększa jego kumulację..
Takie postępowanie przez kilka tygodni, może przyczynić się redukcji nadmiernej ilości Fe we krwi.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351