Powtarzające się bóle w klatce piersiowej u 42-latka

Od 2 tygodni mam powtarzające się (nie stałe, okresowe) bóle w klatce piersiowej, najpierw po lewej stronie, w okolicy serca, obecnie również wędrujące po prawej, pod łopatkami z tyłu, a także schodzące niżej, większe po wysiłku (niekoniecznie w trakcie wysiłku), również pojawiające się w spoczynku, duszności, braki w oddechu w wypowiadaniu zdania złożonego, bóle w łydkach, oraz nad kolanami (często utrzymujące się dłuższy czas). Byłem na SOR w przychodniach, miałem kilkakrotnie EKG zwykłe w normie, ciśnienie w miarę w normie (na granicy wysokiego), wielokrotnie badaną krew, na jednym RTG wystąpił płyn w płucach, drugie RTG i USG tego nie potwierdziło, laryngolog twierdzi że gardło OK, pulmonolog zapisał leki wziewne z podejrzeniem astmy lub zapalenia mięśni duszności ustąpiły ale bóle nie, miałem podwyższone CK i CKMG ale troponina i kreatynina w normie. Kardiolog stwierdził że nie mam zawału. męcze się szybko, bolą mnie niekiedy również ręce, kręgosłup nisko po wysiłku. Czuje również kołatania czasem i niepokoje. Uczucie buły w gardle i płynu w gardle po wysiłku czasem po jedzeniu ale laryngolog stwierdził że nic nie wykrył. Brak gorączki, kaszlu, świstu przy oddechu. Sugerowano mi alergie (mam polipy, problemy z nosem), zapalenie mięśni, problemy z kręgosłupem a nawet nerwice (przy tylu objawach?)- i zrobienie Usg serca, ekg wysiłkowego, Rtg kręgosłupa - tylko muszę czekać na dostępność badań, pracuje fizycznie na chłodni, nie mogę pracować obecnie - co mi jest i w którą stronę się badać? mężczyzna 41 lat

Witam,

zalecana jest dodatkowo konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Jeśli rozpoznane zostanie zaburzenie lękowe, w Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie