Witam Panią,
Dlaczego chce Pani radzić sobie bez psychologa? Pomoc specjalistyczna ułatwia i przyśpiesza wyzdrowienie.
Na początek potrzebna jest rzetelna diagnoza, która jest możliwa jedynie podczas osobistego spotkania. Natręctwa mogą mieć złożone podłoże.
Nerwicę natręctw leczy się najczęściej przez psychoterapię i farmakoterapię.
Jednym z celów psychoterapii jest wypracowanie alternatywnych sposobów radzenia sobie lękiem czy niepokojem. Ważne jest powstrzymywanie się od czynności natrętnych. Terapia pomaga też odkrywać i zmieniać błędne schematy poznawcze, które podtrzymują objawy.
Warto pamiętać, że lęk narasta tylko do pewnego momentu, a potem opada niezależnie od tego czy coś z nim robimy czy nie. Oczywiście bywa to trudne do wytrzymania, dlatego warto mieć wsparcie w tym procesie. Czynności natrętne przynoszą chwilową ulgę, ale gdy się je wykonuje - utrwala się je, a przy kolejnych okazjach jest zwykle tak, że trzeba wykonywać więcej powtórzeń, jest większe poczucie przymusu. Sama może Pani pracować nad zastępowaniem czynności natrętnej inną - nienatrętną aktywnością, odwracaniem uwagi, zajmowaniem się czymś dla Pani ciekawym.
Pisząc na portalu, też korzysta Pani z pomocy psychologa, natomiast nie jest to terapia. Zachęcam więc do zgłoszenia się do psychoterapeuty i lekarza psychiatry. W pomocy osobom doświadczającym silnego lęku, niepokoju czy mającym trudności w radzeniu sobie ze stresem, są sprawdzone metody i nie trzeba błądzić samemu w poszukiwaniu tego co już jest odkryte i zbadane.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska
Dzień dobry!
Udzielnie pomocy w sytuacji zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, na tyle głębokich i utrwalonych, przekracza niestety, możliwości kontaktu internetowego.
Właściwym kierunkiem jest konsultacja z lekarzem psychiatrą oraz z psychologiem psychoterapeutą (np. w Poradni Zdrowia Psychicznego) i podjęcie leczenia.
Pozdrawiam!
Zgadzam się, że w Pani przypadku kontakt z profesjonalistą jest jak najbardziej zalecany. Jedną z najbardziej skutecznych metod w leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego jest terapia poznawczo-behawioralna.
Tutaj może Pani poszukać licencjonowanych terapeutów w Pani okolicy: http://www.pttpb.pl/licencjonowani-terapeuci
Możliwe, że pracują też w Pani okolicy terapeuci, którzy dopiero są w trakcie zdobywania certyfikatu. Ewentualnie może Pani pomyśleć o skorzystaniu z terapii przez internet (np. za pomocą Skype'a).
Jeśli nie jest Pani zdecydowana lub trudno Pani kogoś takiego znaleźć, polecam książkę (co jednak nie zastąpi terapii): http://www.empik.com/zaburzenia-obsesyjno-kompulsyjne-brynska-anita,3086475,ksiazka-p
Pozdrawiam serdecznie,
Dominika Farley
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Obsesyjne sprzątanie a nerwica natręctw – odpowiada Mgr Agnieszka Sieniawska
- Powtarzanie czynności i obsesyjne sprawdzanie zamknięcia drzwi – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Konsultacja związana z podejrzeniem nerwicy natręctw – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak opanować natręctwa myślowe? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Problemy z wykonywaniem czynności a nerwica natręctw – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Nerwica i nietypowe fobie – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak wyleczyć nerwicę natręctw związaną z częstym myciem rąk? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne a zbliżenia z partnerem – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak pozbyć się natręctwa mysli o niezrobieniu czegoś, co może spowodować dalsze problemy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Głęboki stan stresu pourazowego po porwaniu – odpowiada Mgr Magdalena Golicz