Problem z fobią społeczną u 22-latki

Witam, Moim problemem jest prawdopodobnie fobia społeczna z którą się zmagam praktycznie od dzieciństwa. Nie potrafię postawić na swoim , boje się coś powiedzieć a także wstydzę się rozmawiać z innymi ludzmi i czuje się źle w większym towarzystwie. Boje się, że zaraz ktoś mnie zakrzyczy a moja samoocena znów spadnie ... czasem udaje mi się wybrnąć i jestem śmiała a właśnie czasem mam takie dziwne zachwiania i sama nie wiem od czego do końca to może zależeć. Jak to pokonać? Żeby stać się śmiała osoba bez strachu przed mówieniem o czymkolwiek. Z góry dziękuję za odpowiedź

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
w celu zdiagnozowania, czy opisywane przez Panią objawy to fobia społeczna zachęcam do udania się na wizytę do psychologa. Będzie on mógł przy użyciu odpowiednich narzędzi psychologicznych postawić diagnozę. Ludzie często doświadczają sytuacji, w których czują się nieśmiało czy niezręcznie. Jeśli jednak to się nasila i utrudnia codzienne funkcjonowanie, to znak, że to może być zaburzenie lękowe i wówczas należy sięgnąć po pomoc specjalisty. Diagnoza psychologiczna to punkt wyjścia w procesie leczenia. W zaburzeniach lękowych proces terapeutyczny obejmuje psychoterapię i/lub farmakoterapię. Najczęściej stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna, jako najbardziej pomocna. Leki również pomagają łagodzić objawy, ale są one jedynie etapem przejściowym w leczeniu. Poza tym stosowanie leków wymaga długoterminowej opieki lekarza psychiatry. Wielu pacjentów przy pomocy odpowiednio dobranych metod terapeutycznych udaje się uzyskać satysfakcjonującą poprawę samopoczucia i funkcjonowania.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa