Problem z nadwyżką wagi po porodzie

Od dwoh miesięcy karmie piersią schudlam 5kg i nagle od 2tyg waga stanela i stoi w miejscu. A jem tylko kasze ryż kurczaki i indyki grahamki . Dlaczego tak jest czy ta waga juz tak zostanie ?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Małgorzata Panek
65 poziom zaufania

Powrót do wagi sprzed ciąży następuje stopniowo. W związku z karmieniem nie należy nadmiernie się odchudzać i pamiętać o racjonalnej diecie.
Pozdrawiam

0
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Spokojnie należy w tym momencie spożywac pełnowartościowe produkty i pokarmy aby także zaspokajac potrzeby dziecka. Proponuję po zakończeniu karmienia pomyślec o odpowiedniej diecie odchudzającej.

0

Witam!
W diecie oprócz kalorii istotne są składniki tj. białko, węglowodany, witaminy czy minerały. Prawidłowa dieta powinna składać się w około 60-55% z węglowodanów (kasze, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste), 25-30% z tłuszczu (orzechy, nasiona słonecznika, masło, oleje roślinne) i około 15 % białka (mleko, produkty mleczne, mięso, ryby).
Po dokładniejsze zalecenia żywieniowe zapraszam na stronę http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przyrost wagi po porodzie

Witam, 4,5 miesiąca temu urodziłam dziecko, w ciąży przytyłam 9 kg, niestety po ciąży zamiast chudnąć zaczęłam tyć. Codziennie chodzę z dzieckiem na spacer 1-2 godz intensywnego marszu, 2xtyg pilates, od miesiąca trzymam dietę, zero węglowodanów, słodyczy, tłustego mięsa jem 5 niedużych posiłków dziennie składających się z ryb, jajek, chudych serów i przede wszystkim warzyw. Niestety zero efektów, mam wręcz wrażenie że cały czas tyję i puchnę. Co robić, jakaś specjalna dieta? więcej ćwiczeń?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Na początek proszę zrobić komplet badań, w tym poziom cukru i hormony tarczycy (TSH). Najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który przeprowadzi dokładny wywiad i oceni co jest nie tak w Pani sposobie odżywiania i zaproponuje zmiany.

0

Witam. Ja również proponuję zrobić badanie TSH, jeśli jest zaburzony to być może to jest przyczyną niemożliwości schudnięcia. Co do sposobu odżywiania to jest prawidłowo 5 posików, ogrniczenie słodyczy i słonych przekąsek też jest prawidłowe. Natomiast nie ma potrzeby ograniczania węglowodanów (chyba, że są to węglowodany proste w postaci słodyczy, ciastek), bo nawet w diecie odchudzającej są one w 50-55% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Warto prowadzić przez kilka dni dzienniczek żywieniowy (wzór np. na mojej stronie internetowej dietetykwkrakowie.pl zakładka "Pierwsza wizyta", bo być może nieświadomie spożywa Pani więcej kalorii niż się wydaje, a przynajmniej da to Pani samej (czy też dietetykowi) pogląd, że to nie jest ten czynnik. Nie wiem czy Pani dalej karmi, ale jeśli tak to sam proces laktacji to ok.700-750 spalonych kalorii dziennie. Odnośnie opuchnięć to proszę zwrócic uwagę czy spożywa Pani odpowiednią ilość wody, paradoksalnie picie 1,5-2l daje większą ulgę, hamuje apetyt i pomaga oczyscić organizm. Aktywność fizyczna pomaga zrzucić kilogramy, ale często jest tak, że pacjenci mówią, że ćwiczą, a kilogramy dalej stoją w miejscu. Tyle, że kilogram tkanki tłuszczowej i kilogram tkanki mięśniowej waży tyle samo, ale zasadnicza różnica jest w objętości, wtedy róznicę widać np. po luźniejszych ubraniach. Większy pogląd dała by na pewno analiza składu masy ciała (jest tam np.zawartość masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej i wody w organizmie). Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przybierania na wadze po porodzie

Witam serdecznie, od 7 tyg jestem szczęsliwa mamą, ale niestety zamiast chudąć, tyję. Od porodu to juz 3 kg. W ciązy miałam niedoczynnośc tarczycy,po ciąży niby tsh, ft3 i ft4 w normie. Nie obżeram się, nie jem w nocy, a już sma nie wiem, co robić.
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty. Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Witam,

Spokojnie... bywa i tak. To dopiero 7 tygodni. Organizm potrzebuje się troszeczkę ogarnąć. I należy zrobić powtórne wyniki Tsh

Pozdrawiam

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty