Problem z oddychaniem - czy to może być objaw stresu?

Witam, jestem 22 letnia kobieta i od jakiegoś czasu mam uczucie cięższego oddychania. Nie mam żadnych innych objawów takich jak kaszel czy gorączka. Dodam ze od tygodnia zmagałam się z odstawianiem papierosów co powoduje u mnie bardzo duże zamieszanie w organizmie miedzy innymi problemy ze snem i potem pojawiło się to plus stres i nerwy. Dodatkowo sama z siebie jestem osoba bardzo się stresująca, nauczyłam się to opanowywać przez aktywność fizyczna w czasie której normalnie oddycham, nic mi nie jest. W grudniu miałam robione badania pod katem tachykardi jednak ekg i echoserca to wykluczyły. Dodatkowo od wykonanego pare dni temu treningu czuje ból przy pachach , nie mam węzłów powiększonych ani na szyi ani pachowych. Wiec czy te problemy mogą być spowodowane stresem bądź odstawieniem używki ? Dodam ze nie pije alkoholu a badania krwi które wykonałam w grudniu były dobre. Pozdrawiam

Dzień dobry, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, trudności wzięcia pełnego oddechu, poczucie jakby brakowało tchu - występują w sytuacjach stresowych, przedłużającego się stresu oraz w nerwicy. Odstawienie papierosów jest dużą zmianą dla organizmu i paradoksalnie może nasilać w Pani niepokój - to tak jakby została Pani pozbawiona jednego ze sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, sytuacjami. Kolejną rzeczą jest, myślę, aktualna sytuacja - która u większości Pacjentów nasila objawy lękowe. Proszę dostosować intensywność treningów do możliwości organizmu, by nie doprowadzić do kontuzji. Aktywność fizyczna jest pomocna w utrzymaniu dobrego samopoczucia, lecz nie leczy nerwicy. Myślę, że jest w Pani dużo napięcia i próbuje Pani poprzez ćwiczenia je odreagować, co tylko w części jest korzystne, a niesie ryzyko zachowań nadmiernych.
Miała Pani wykonywane różne badania, lecz nie wskazano na biologiczne podłoże trudności. Taki schemat jest częsty w przypadku zaburzeń nerwicowych z somatyzacją.
Jeśli objawy utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie w dużym stopniu, jeśli samopoczucie nie poprawi się, nie poprawia - zalecana jest konsultacja psychologiczna. W chwili obecnej wielu psychologów i psychiatrów konsultuje online. Pozdrawiam.

Witam Panią, miło że zaufała Pani ABCzdrowie. Przy rzuceniu papierosów bardzo pomagają kapsułki ziołowe KUDZU, które idąc z krwią do mózgu, uwalniają w korze mózgowej ośrodek odpowiedzialny za powtórzenie czynności. Można je kupić w aptece lub przez zamówić przez internet. Proszę tylko próbować znaleźć wyprodukowane przez firmę kanadyjską. Gratuluję Pani podjęcia decyzji rzucenia papierosów. Brawo! To jest bardzo poważna sprawa. Proszę wytrwać w tej decyzji. Te kapsułki Pani bardzo pomogą. Czasami takie symptomy duszności mogą się pojawić podczas rzucania papierosów. Pozdrawiam serdecznie, Alicja Jankowska