Problem z uczuciem odporności na otoczenie

Od kilku miesięcy dziwnie się czuję. Tzn jakbym była tylko duchem, a nie ciałem. Jakby te dwie rzeczy nie mogły się połączyć. Dzisiaj na zakupach w sklepie stałam przed lustrem i rozmwialam z chlopakiem. Nagle zaczelam patrzec na siebie i niedowierzac, ze to moje odbicie. Czuje sie jakbym byla w bańce, odpornej na otoczenie. Nie pamiętam tego, co robiłam dzisiaj, wczoraj. Tylko poszczególne rzeczy np byłam w sklepie,na spacerze. Jak rozmawiam -slysze swoj glos ale czuje jakby nie byl moj. Co to?

Dzień dobry Pani.
Opisuje Pani mechanizm dysocjacji - depersonalizacji i derealizacji. Mechanizm ten zazwyczaj uaktywnia się (całkiem nieproszony i poza naszą kontrolą), gdy gdzieś pod spodem czai się lęk. To taki nieświadomy sposób na radzenie sobie z nim. To niepokojące, jeśli występuje z dużym nasileniem lub od dłuższego czasu (kilka miesięcy, o których Pani pisze to już spory kawałek czasu). To pozbawia możliwości wpływu, kontrolowania swojego życia czy tego, co się z nami dzieje. Utrudnia też relacje z innymi ludźmi. Zamyka i izoluje. Zachęcam Panią do rozważenia konsultacji u psychoterapeuty. Jeśli opowiedziałaby mu Pani więcej, on mógłby też na podstawie szerszego kontekstu lepiej i pełniej rozumieć to, co się z Panią dzieje i zaproponować co dalej.
Pozdrawiam,
Maja Suwalska-Wąsiewicz

Dzień dobry!

Nie jest możliwe pełne rozpoznanie sytuacji ani postawienie żadnej diagnozy bez osobistego kontaktu, większej ilości informacji i przeprowadzenia badań diagnostycznych. Proszę zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!