Problemy z nauką u 17-latki

martwię się o córkę ,ma 17 l i nie wiem co się dzieje bo zawsze była dobrą uczennicą a teraz pomimo że sie uczy dostaje złe oceny i widze że sama jest załamana i twierdzi że nie ma sensu jej nauka bo i tak sie nie nauczy wygląda to tak jakby nic nie wchodziło do głowy.dodam że córka była zawsze bardzo ambitna .teraz twierdzi że do niczego się nie nadaje. czesto płacze,jest zła nie chce wychodzić z domu bo musi się uczyć.nawet teraz jest wbibliotece aby sie uczyć twierdzi że nienawidzi szkoły

Mogą to być powody relacyjne i emocjonalne (bardzo ważne dla nastolatków w tym wieku), stres, trudności w wyborze życiowej drogi itp. Podobne zaburzenia mogą jednak świadczyć także o zaburzeniach z kręgu depresji. Dlatego warto skonsultować się z psychologiem pracującym z rodzinami i młodzieżą.

Witam Panią Serdecznie,

Zachęcam Panią do spokojnej rozmowy z córką.

Być może przyczyna leży w perfekcjonizmie Pani córki, tzn, że chce ona osiągać wysokie oceny i przyjęła postawę rywalizującą - i czym bardziej chce, to tym mniej wychodzi.
Jest tak skupiona na nauce, że nie nie odpoczywa i nie regeneruje się, nie wychodzi na spacer, na spotkania ze znajomymi, wycofała się z aktywności towarzyskiej.

Proszę porozmawiać spokojnie z córką, być może jest w klasie atmosfera nie służąca dobrym relacjom, coś, o czym córka Pani nie mówi.
Myślę, że warto 'Pociągnąć" ten temat.

Dodatkowo zachęcam Pani córkę do kontaktu i rozmowy z psychologiem.

Życzę Paniom tylko wszystkiego dobrego,
Irena Mielnik-Madej

Witam,

bardzo się Pani martwi o córkę.
Zachęcam aby razem z córką udać się do psychoterapeuty, być może również do lekarza psychiatry. Okres adolescencji to trudny czas, nie tylko ze względu na zmiany hormonalne ale również na kryzys kształtującej się tożsamości i związaną z tym wrażliwością na krytykę, lęk przed oceną. Rozwiązanie tego kryzysu jest ważnym momentem rozwojowym. Czasem wymaga profesjonalnego wsparcia.

pozdrawiam serdecznie
Urszula Sokalska-Goleń
psychoterapeuta
www.gabinetzmian.pl
www.urszulasokalska.pl