Problemy z przybraniem masy u 20-latka

Witam mam 20 lat. Mam 176 cm i waże 46 kg. Mam ogromne problemy z nabraniem masy. Co zrobić?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Witam.
Polecam jeść 6 razy dziennie co 2 godziny, posiłki powinny być pełnowartościowe. Dieta powinna zawierać warzywa, owoce, sery ( półtłuste białe i żółte), chude mięso, ryby( nawet tłuste), orzechy, kaszę, ryż, makaron, ziemniaki, mleko 3%, pieczywo ciemne.
Dobrze było by wdrożyć ćwiczenia na przyrost masy mięśniowej.
Pozdrawiam Julita Krawczyk

0

Witam serdecznie,

Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0

1. należy wykonać badania laboratoryjne-Morfologia z rozmazem, TSH, fT3, fT4, glukoza, mocznik, kreatynina, Prolaktyna, Testosteron, AST, ALT. To jest minimum.
2. Jeśli nie popełnia Pan zbyt wielu błędów żywieniowych, to należy udać się do lekarza rodzinnego.
Mogą być rożne przyczyny-od hormonalnych poprzez metaboliczne aż do "zajadania stresu".
Pozdrawiam,
Jarosław Lenartowicz

0

Witam serdecznie.

Zalecenia żywieniowe będą trafniejsze jeśli wykona Pan m.in. analizę składu ciała oraz badania laboratoryjne (skonsultowane z lekarzem w celu wykluczenia bądź potwierdzenia ewentualnych schodzeń). Istotny jest również wywiad żywieniowo-chorobowy (wykonany przez np. dietetyka). Wówczas będzie można podać precyzyjniejsze wskazówki żywieniowe.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na
www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Witam,

Zachęcam do wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych. Możliwe, że jest to np. utajona niedoczynność tarczycy. Najlepiej wykonać m.in.szczegółowe badania hormonów tarczycy.

Dodatkowo polecam wykonać analizę składu ciała (więcej o tego typu badaniach może Pan znaleźć na http://diet-coaching.xaa.pl/analiza-skladu-ciala-artykul-food-forum/) oraz skonsultować z dietetykiem swój dotychczasowy sposób żywienia (w celu określenia błędów żywieniowych)

Po więcej zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem z przybraniem masy u 20-latka

Witam, mam wielki problem z przybraniem masy ! W lutym skończę 20 lat moja wagą wciąż nie potrafi przekroczyć magicznych 60 KG (56-58) Mimo że jem posiłki mniejsze a częściej, jak mogę sobie z tym problemem poradzić zacząłem nawet chodzić na siłownie 3 razy w tygodniu bądź 2 razy + 1x basen. Ewentualnie jakich wspomagaczy użyć abym mógł szybko pozbyć się problemu pomocy ! Dodam że palę papierosy.
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Chodząc na siłownię przy niskiej masie ciała oraz ujemnym bilansie energetycznym spala Pan mięśnie a nie je buduje. na początku powinien Pan zadbać o przyrost wagi i tu należny się kierować ogólnymi zasadami:

Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Śniadania muszą być spore i bogate w węglowodany złożone. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po duże ilości zdrowych przekąsek: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne. Sól można spożywać jedynie w niewielkich ilościach. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy unikać napoi energetycznych oraz zawierających kofeinę, dużo teiny i innych związków przyspieszających przemianę materii. Nigdy nie sięgać po środki przeczyszczające, pobudzające. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed samym snem warto wypić napar z melisy(działanie uspokajające, zwolni przemianę materii), zjeść łyżkę miodu, wypić szklankę mleka.

Co do wspomagaczy to bym postarała się na Pana miejscu przytyć naturalnie a jak to nie poskutkuje można sięgnąć po odzywki białkowo-węglowodanowe.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problemy z przybraniem na masie u 18-latka

Witam. Mam problem z przybraniem na masie. I nie chodzi mi już o masę mięśniową, ale tłuszczową. Mam prawie 18 lat, 200 cm wzrostu, a ważę tylko 64kg. Jem dużo, mam normalną przemianę materii, a waga nadal jest ta sama, rośnie, a w zasadzie rosła razem ze wzrostem. Nie wiem co mam robić, bo czego bym nie jadł, waga od paru lat utrzymuję się na tym samym poziomie. Może robię coś nie tak, albo mam to w genach, chociaż nikt z rodziny nigdy nie miał takich problemów. Z góry dziękuję za odpowiedź. :)
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania

Jest to najpenwiej kwesti abudowy ciała zależna od predyspozycji genetycznych. W Pańskim przypadku ważne jest wzmacnianie mięśni stabilizujących ponieważ wysoki wzrost może być powodem ich gorszej funkcjonalności i kontuzji. Proponuję kontakt z dietetykiem jeżeli odczuwa Pan osłabienie lub złe samopoczuci w związku z niską wagą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty