Problemy z psychiką i samoakceptacją

Mam 18 lat. Od jakiegoś czasu mam problemy z psychiką i samoakceptacją. Moje czyny i pasje są oceniane przez pryzmat innej osoby. Jestem więźniem we własnym domu. Czasem myślę, że jestem beznadziejna. Bardzo lubię słuchać ostrych brzmień przez całe dnie. Żyję marzeniami, dla rodziny to głupoty. Czuję się bezsilna, chciałabym wyjechać za granicę. Szukam zdalnej pracy, żeby zarobić na wyjazd. Wszyscy mówią: "ty się do żadnej pracy nie nadajesz". Jak pokazać im, że się co do mnie mylą?

Witam,
Pani problemy są typowe dla nastolatków. Ale nie ma Pani żadnych problemów z psychiką - jest Pani normalną, zdrową dziewczyną. Może tylko mniej marzeń a więcej nauki - to zawsze popłaca i daje na przyszłość ugruntowanie.
Proszę podnosić swoją samoocenę poprzez szukanie nawet drobnych sukcesów i osiągnięć. Może mniej muzyki o ostrych brzmieniach, a więcej ruchu na świeżym powietrzu. Brawo, że chce Pani pracować i zarobić na swoje potrzeby. Gratuluję. Jesteś dzielna!
Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska
www.psychoterapie-szczecin.pl

Mgr Alicja Maria Jankowska

Witaj,

Ważne jest mieć obok ludzi, którzy potrafią wesprzeć i dodać otuchy, gdy jest źle. Jednak to, że brakuje ich w Twoim życiu nie musi mieć wpływu na Twoje samopoczucie. Poszukaj w sobie silnych stron, zastanów się w czym jesteś wyjątkowa, z czym dobrze sobie radzisz, co lubisz robić. Praca nad samooceną musi zacząć się od Ciebie. To Ty pierwsza musisz w siebie uwierzyć i siebie polubić, aby potem inni te wartości dostrzegli w Tobie. Nigdy nie porównuj się z innymi, ale z samą sobą z przeszłości. Jeśli pracujesz nad sobą i rozwijasz się, to porównanie wyjdzie na plus. Tak wzrasta samoocena. Poczucie bezsilności, o którym piszesz ma wpływ na to jak postrzegasz rzeczywistość. Aby przejąć kontrolę nad swoim życiem zacznij działać. I chociaż raz się uda, a raz nie - nie rezygnuj. Tylko działanie pomimo porażek pozwoli Ci odnieść sukces. I najważniejsze - nie rób tego dla innych, ale dla samej siebie. Wierzę, że Ci się uda.
Pozdrawiam ciepło!