Problemy ze snem u 19-latki i poszukiwanie przyczyny

Mam 19 lat, a od ok 5 lat mam problemy że snem. Tak samo jak lekarz pierwszego kontaktu jak i psychiatra wciskali mi tylko broszurę o higienie snu lub tabletki których nie biore bo nie chce się uzależnić od nich. Próbuje znaleźć przyczyne dlaczego tak jest że raz przez pewien czas moge spac a potem zasypiam nad ranem albo przebudzam się w nocy i ciężko zasnąć . Co może być powodem bezsenności i jak to leczyć bo sama higiena snu nie pomaga,mocnych lekow nie biore a ziolowe tabletki nie pomagaja

Dzień dobry!

Być może warto poprosić lekarza o wykonanie podstawowych badań, aby wykluczyć ewentualne utajone choroby i potwierdzić Pani dobry stan ogólnego zdrowia fizycznego. Przyczyną problemów ze snem mogą być też czynniki psychologiczne. Proszę skonsultować się z psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,
Za mało danych zaburzenia snu są objawem wielu różnych jednostek. To, ze nie bierze Pani leków może świadczyć o tym że jakoś sobie Pani radzi - swoja drogą bardzo dobrze bo łatwo sie uzaleznić od środków farmakologicznych zwiększając systematycznie ich dawkę. Jako alternatywę leczenia sugerowałabym psychoterapie z użyciem hipnoterapii oraz ćwiczeń oddechowych. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka