Przybieranie na wadze po weekendach u 21-latki

Mam 21 lat,180 cm wzrostu i 77 kg wagi. Przed rozpoczęciem diety stosowałam niezdrowy tryb żywienia. Od poniedziałku do piątku ograniczałam posiłki, natomiast w weekend zdarzało mi się spożyć alkohol i nieregularnie spożywać niezdrowe posiłki, przez co zawsze po weekendzie przybierałam na wadze. Teraz jestem na diecie ok.1200-1300kcal. Pomimo tego , iż ściśle trzymam się diety, zawsze po weekendzie wraca mi się to co schudłam w tygodniu. Nie wiem co zrobić. Zmniejszyć ilość kalorii w diecie?

Witam. Moja propozycja jest taka aby nieznacznie zwiększyć kaloryczność diety do ok.1500-1600 kcal i włączyć w codzienny plan dnia aktywność fizyczną. Jest Pani młodą osobą, a ograniczenie kalorii, które sobie Pani narzuciła jest bardzo duże, przy nieracjonalnym zestawieniu może się skończyć dużymi niedoborami składników, witamin, które Pani teraz potrzebuje. Przez to, że cały tydzień spożywa się mało kalorii to ciężko jest wytrzymać w weekend, dodatkowo przy ograniczeniu kalorii poniżej podstawowej przemiany materii skutkuje większym zwolnieniem przemiany materii. Dlatego jeśli w weekend je się trochę więcej, organizm "chomikuje" zapasy. Zapraszam na analizę składu masy ciała, która wylicza do Pani wieku, wzrostu, aktywności fizycznej i obecnej masy ciała ile max powinna wynosić dieta odchudzająca, żeby sobie przede wszystkim nie zaszkodzić (u mnie kosztuje 20 zł)

Witam serdecznie,

Dieta 1200-1300kcal jest zdecydowanie za niska!!
Z pewnością nie może Pani obniżyć kcal jeszcze bardziej. Głodówki i diety niskokaloryczne to najgorsze co możemy zrobić podczas redukcji wagi, ponieważ zwalniają metabolizm. Organizm dostaje zbyt mało energii i przechodzi w stan oszczędzania, zaczyna gromadzić zapasy, rezerwę (w postaci tkanki tłuszczowej) na ciężkie dni głodówki. Pamięta Pani że aby schudnąć trzeba jeść!!

Waga wzrasta na weekend być może z powodu alkoholu, który powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Nie tyje Pani z tkanki tłuszczowej a waga rośnie w wyniku nagromadzonej wody. Być może w weekend mniej się Pani rusza, zmienia nieco odżywianie i woda się gromadzi. Ciężko mi to określić, mam za mało informacji z Pani strony na temat weekendów.

z pewnością jednak powinna Pani zwiększyć kaloryczność i przestrzegać zdrowych nawyków żywieniowych.
Musi Pani zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.
Powinna Pani również wprowadzić ćwiczenia. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu, wyszukując odpowiednie ćwiczenia w internecie.
Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste, łatwo przyswajalne np banan oraz białko (ok 20-30min po treningu) a następnie zjeść węglowodany złożone i łatwo przyswajalne białko czyli np chuda ryba czy kurczak w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk