Zapytaj lekarza

1 , 0 3 2 , 0 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przybieranie na wadze u 18-latki

Dzień dobry. Mam 18 lat i mój problem dotyczy odchudzania. Mierzę 164 cm przy wadze 69 kg. Mój problem polega na tym, że mimo zbilansowanej diety i dużej aktywności fizycznej, moja waga rośnie a nie maleje! Nie choruję, nie mam tarczycy itd.. Mimo cwiczeń i diety nie tracę cm ani kg. RATUNKU! Jestem na skraju załamania...
18 LAT ponad rok temu

Ciemne alkohole wywołują gorszego kaca!

Prawdopodobnie każdy z nas tego doświadczył - syndrom dnia następnego. Czy wiesz, dlaczego tak cierpisz po suto zakrapianej imprezie? Być może powodem był rodzaj alkoholu.

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
76 poziom zaufania

Witam
Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość - proces utraty nadmiaru may ciała jest powolny i wymaga czasu.
Warto również szczegółowo przeanalizować swój tryb żywienia i aktywność.
Bardzo ważna jest regularność spożywanych posiłków -ok 5 w ciągu dnia. W 2 lub 3 posiłkach trudno jest zapewnić odpowiednią podaż energii i składników odżywczych, a ponadto zbyt duże odstępy pomiędzy posiłkami wywołują to tendencję do odkładania zapasów "na później"w postaci tkanki tłuszczowej.
Warto także zadbać o to, aby wśród produktów zbożowych przeważały te z pełnego ziarna. Zawierają one więcej węglowodanów złożonych, z których glukoza uwalnia się stopniowo, zapobiegając jej wahaniom. Ponadto są one bogate w błonnik poprawiający prace jelit i wywołujący uczucie sytości.
Spośród obróbki kulinarnej należy wybierać przede wszystkim gotowanie w wodzie i na parze, oraz pieczenie, a unikać smażenia na tłuszczu.
Wykluczeniu podlegają słodycze, słone przekąski i tłuste potrawy oraz żywność typu fast food.
Aktywność fizyczną należałoby realizować codziennie, najlepiej w wymiarze min. 45 minut.
Jeśli pomimo tego masa ciała nadal będzie stała w miejscu, warto jeszcze raz zrobić badania hormonalne, nie tylko w kierunku tarczycy, ale również np. PCO

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy