Przyczyny, dla których nie mogę przytyć

robilam badania krwi moczu badania na niedoczynnosc tarczycy , cukrzyce , gastroskopie usg brzucha z wynikami wszystko dobrze tak powiedzial lekarz ale niestety nie moge przytyc mam 175cm wzrostu i waze 60 kg bardzo zle czuje sie z ta waga bo naprawde czuje ze mam sama skore i kosci. najprawdopodobniej spadek wagi to efekt stresu. przez stres potrafie calymi dniami nie jesc. bardzo prosze o pomoc czy mam cos brac na apetyt i co jesc aby te kg sie pojawily. czuje sie bardzo zle , potrzebuje pomoc

Dzień dobry :)
Biorąc pod uwagę podane parametry tj. wzrost i masa ciała można stwierdzić, że BMI = 19,6, co oznacza, że masa ciała jest prawidłowa.

Zachęcam jednak do wizyty u dietetyka, który wykona Pani Analizę Składu Ciała i na tej podstawie oceni z jakich tkanek i w jakich proporcjach składa się Pani ciało. Dodatkowo ustali indywidualne zapotrzebowanie energetyczne i zaproponuje plan żywieniowy dopasowany do Pana potrzeb i preferencji, uwzględniający stopniowe zwiększanie kaloryczności diety. Jest to niezwykle istotne, ponieważ przy zbyt szybkiej zmianie nawyków żywieniowych (np. z 2 małych posiłków jednego dnia do 5 obfitych następnego) mogą wystąpić niekorzystne objawy ze strony przewodu pokarmowego, jak np. nudności, wzdęcia, biegunki czy wymioty.

Proszę mieć świadomość, że „zdrowe” przytycie wymaga czasu i zastosowania prawidłowo zbilansowanej diety.

Wskazówki żywieniowe:
• spożywać 5-6 nieobfitych posiłków dziennie, o regularnych porach, przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 2,5-3 godziny,
• każdy główny posiłek (śniadanie, obiad, kolacja) powinien zawierać produkty będące źródłem węglowodanów (np. pieczywo, kasze, ryż, makarony, ziemniaki), białka (np. mięso, wędliny, produkty mleczne, jaja, ryby), tłuszczu (np. oleje roślinne) oraz warzywa (np. w postaci surówki),
• zrezygnować ze spożywania żywności wysokoprzetworzonej typu fast food, ograniczyć ilość spożywanych słodyczy,
• zrezygnować z picia kawy oraz napojów gazowanych,
• unikać nadmiaru soli w potrawach czy ostrych przypraw, zastępować je ziołami,
• wprowadzić do diety: zupy (z dodatkiem olejów roślinnych, zabielane śmietaną), koktajle mleczno-owocowe, napoje mleczne, gęste soki warzywne i owocowe (pół szklanki soku wypite przed posiłkiem pobudza apetyt), mięso, ryby tłuste, produkty mleczne (min. 2%), mleko w proszku, jaja (gotowane, jajecznica, omlety), masło, bakalie (suszone owoce, orzechy, nasiona), kasze, ryż, makarony, ziemniaki, miód, oleje roślinne (dodawać do zup, surówek, twarogu), sosy do dań obiadowych,
• nie zapominać o spożyciu warzyw,
• zrezygnować z palenia papierosów,
• umiarkowana aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, np. jazda na rowerze czy rolkach pobudzi apetyt oraz pomoże w walce ze stresem.

Jeśli nie potrafi Pani sama pomóc sobie w sytuacjach stresowych i na tym tle pojawiają się problemy z przyjmowaniem posiłków, zachęcam do wizyty u psychologa/psychoterapeuty, który podpowie w jaki sposób można radzić sobie w takich chwilach.

Pozdrawiam serdecznie,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA