Przygotowanie syna na pojawienie się rodzeństwa

dzien dobry. mam 3 letniego synka, a 2 miesiace temu stracilam dziecko( 2dni przed porodem urodzilo sie martwe). Cala ciaze razem z mezem przygotowywalismy synka na przyjscie brata, opowiadalismy mu "jak to bedzie",syn cieszyl sie gdy wstawialismy do pokoju lozeczko, mowil do brzucha,glaskal.Niestety, nie udalo sie:( Co zrobic gdy za jakis czas bede w kolejnej ciazy? tez przygotowywac syna czy tym razem przemilczec temat?pozdrawiam.

Witam. Ważne jest, aby Państwo porozmawiali z synem na temat straty dziecka. Może pani również podzielić się swoją nadzieją. Sposób i moment zależy również od tego jak syn odebrał stratę rodzeństwa. Jak najbardziej, proszę przygotować syna na nadejście rodzeństwa. Życzę Państwu wszystkiego dobrego.

najpierw trzeba powiedziec dziecku, ze jego brat/siostra wybrało/mialo taki los, b.krotki ale wlasciwy i teraz jest w innym swiecie i bedzie sie do niego usmiechac z tego innego swiata.jesli dziecku bedzie smutno, lub bedzie przezywalo strate nalezy pomoc mu przezyc zalobe.zasada:pozwalamy przezywac uczucia, zabieramy dramatyzm.pomocne jest tez opwiadanie bajek w temacie(moga byc wymyslone z fikcyjnymi postaciami/zwierzatkami).to, co Pani uwaza za stosowne, bedzie mozna dziecko znow przygotowywac, zycie toczy sie dalej...dobrze jest tez zajac sie swoim bolem i wspolna zaloba z ojcem dziecka.pozdrawiam serdecznie