Przypadek paraliżu przysennego oraz omam

Witam, mam pytanie odnośnie zaburzeń snu. Zasypiam z trudem, około 1-1,5 godziny po położeniu się do łóżka, w nocy budzę się co godzinę a czasem nawet co 30 minut, na chwilę, ale jednak. Czasami tych wybudzeń jest 8-9 w ciągu jednej nocy. Mialam też przypadek paraliżu przysennego oraz omamy. Generalnie, jeśli prześpię w ciagu tygfodnia jedną noc bez wybudzania mniej niż 3 razy to już można mówić o sukcesie. Trwa to już około 9 lat! Proszę o info jak sobie z tym poradzić. Dziękuję za odp. Gosia

Opisywane objawy wskazują na utrudnione zasypianie i spłycenie snu. Nie opisuje Pani jakie ten stan ma wpływ na samopoczucie w ciągu dnia, a to ważny czynnik. W pierwszej kolejności warto się zastanowić nad przyczynami takiego stanu i zweryfikować swoje nawyki w zakresie higieny snu - z dostosowaniem się do tych zasad. Długotrwałość problemów może wskazywać na utrwalone zaburzenia snu, a wówczas korekty z zakresu higieny snu mogą nie wystarczyć i może być potrzeba konsultacja specjalistyczna. Jej celem byłoby postawienie właściwego rozpoznania, z uwzględnieniem ewentualnych przyczyn zaburzeń snu. Stosownie do tych wniosków powinno być wdrożone specjalistyczne postępowanie. Warto się tym intensywniej zająć, gdyż sen jest jedną z podstawowych czynności fizjologicznych, a nieprawidłowości w tym zakresie mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.