Przytycie 10 kg przy niedoczynności tarczycy mimo pilnowania kalorii

Witam. Od dziesieciu lat lecze niedoczynnosc tarczycy. Tsh utrzymuje sie na bardzo dobrym poziomie tj. 1.2-2 maksymalnie. Jednak caly czas mam problem ze schudnieciem. Pilnuje kalorii, nie podjadam. Od zawsze regularnie cwicze. Jem mniej niz zwykle a jednak przytulam 10kg. Skoro wyniki badan sa w porzadku wlaczajac to hormony ft3 i ft4 to co moze byc jeszcze przyczyna takiej anomalii? Bylam u lekarza endokrynologa i lekarz rozklada rece. A ja nie wiem co robic.

Sugerowałabym jeszcze udać się do ginekologa i sprawdzić w celu diagnostyki PCOS. Obydwa te schorzenia mogą współistnieć i leczenie tylko jednego z nich nie przyczyni się do normalizacji masy ciała. Radziłabym też udać się do specjalisty od żywienia specjalizującego się w pomocy pacjentkom z chorobami endokrynologicznymi celem określenia czy są możliwe korekty w diecie, które mogłyby być skutecznym narzędziem w walce z nadmiarowymi kilogramami.

Dr Krystyna PogoĹ

Witam

Do udzielenia pełnej, rzetelnej odpowiedzi potrzebowałabym wykonać u Pani analizę składu ciała (http://kwestiadiety.com/analiza-skladu-ciala/) i wówczas ocenić jak rozkłada się tkanka tłuszczowa.
Nie mając również przed sobą pani dzienniczka żywieniowego, nie mogę przeanalizować oraz zweryfikować Pani aktualnych nawyków żywieniowych.
Pilnowanie kalorii to nie jest najrozsądniejszy sposób na racjonalny sposób odchudzania.
Oprócz ilości pożywienia, ogromne znaczenie ma jego jakość (od momentu wyboru w sklepie, poprzez jego obróbkę termiczną) oraz sam proces jedzenia.
Być może Pani je za mało, przyjmuje Pani zbyt mało energii z pożywienia i w związku z tym Pani zwolnił?
Być może komponuje Pani posiłki w niewłaściwy sposób, powodując, że zbyt mało składników może być wykorzystanych jako budulec, a wszystko jest magazynowane w tkance tłuszczowej (i jeszcze ważne czy w tk brzusznej, czy w podskórnej).
Pani sposób odżywiania warto byłoby skonfrontować z rozsądnym dietetykiem.
Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk