Rozdrażnienie i nerwowość u 21-latki

Mam 21 lat i męczy mnei mój charakter... Z natury jestem bardzo nerwowa, byle co mnie denewuje, często wpadam w szał i jestem rozdrazniona. Ostatnio nic mi się nie chcę robic, najchętniej spędziłąbym całe dnie w łóżku. Od 2 lat jestem w związku i coraz częściej wyładowuje złość na partnerze. Nie wiem czy to ma jakiś związek ale często rozmyślam nad tym, jak bardzo boje się śmierci i utraty osób mi bliskich.

Witam. Lęk przed śmiercią często związany jest z niezadowoleniem ze sposobu, w jaki się żyje. Czy często czuje się Pani bezradna? Czego Pani brakuje? Jak może Pani to sobie dać? Złość może pojawiać się gdy jakieś nasze ważne potrzeby nie zostały zaspokajane. Frustracja powoduje poczucie bezradności i może prowadzić do agresji, której ofiarami stają się osoby najbliższe. Konsekwencją agresywnych zachowań często jest poczucie winy. Czasami złość bywa kierowana do wewnątrz, jakby eksplodowała do środka. Takie zmienne stany są niezwykle męczące, powodować mogą poczucie winy, apatii i komplikują nasze relacje z otoczeniem. Tak nie musi być. Radzenia sobie z emocjami można się nauczyć. Myślę, że ważne żeby Pani spojrzała w głąb siebie i odkryła co się kryje się pod tymi objawami. Trudno jest to zrobić samemu, dlatego sugeruję Pani skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Nerwowość można zastąpić lepszym rozumieniem siebie i asertywnością. To wpływa na jakość życia. Powodzenia! M. Bukowska