Ryzyko zarażania gruźlicą

Witam.bardzo proszę o pomoc. W mojej małej miejscowości 3 rodziny zarażone są gruzlica. Z pokolenia na pokolenie chorują. więcej ten fakt ze maja nawroty choroby długo zatajali, nie leczył się. Dodam że są to rodziny patologiczne w połowa z nich to alkoholicy. Czy duże prawdopodobieństwo że zarazali w szczytowej formie choroby? W końcu po pewnym czasie zostali wzięci na przymusowe leczenie w izolacji prawie rok. Chodzili do kościoła z reszta ludzi. Do sklepu, odwiedzali sąsiadów itp.

Zakażenie grużlicą odbywa się drogą kropelkową a więc bliski i częsty kontakt z chorym na czynną,prątkującą grużlicę / kiedy prątki grużlicy są w odkrztuszanej z oskrzeli wydzielinie/ jest bardzo prawdopodobny. Osoby z takiego kontaktu powinny wykonać zdjęcie Rtg klatki piersiowej