Składniki odżywcze w pstrągu łososiowym

Witam ! bardzo lubie ryby i często je przygotowuje w domu na obiad. Dobre ryby sa jednak u nas dosyć drogie i przygotowanie posiłku dla czteroosobowej rodziny trochę kosztuje. Bardzo lubię łososia ale nie jest on tani. Kupiłam ostatnio pstrąga łosiowego, jest on tańszy od łososia a smakuje podobnie. Czy pstrąg łososiowy jest dużo uboższy w skladniki odżywcze niż łosoś?Słyszałam też, że łosoś norweski jest skażony metalami cięzkimi , a cięzko dostać w sklepie z innej hodowli. Czy taki pstrąg będzie lepszym wyborem ? Bardzo proszę o wyjaśnienie różnic między tymi rybami. Dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam.

Kalorie: 107 kcal
Białko: 20 g
Selen: 10 mikrogram
Wit. D: 7 mikrogram
Kwas Omega-3 EPA: 219 mg
Kwas Omega-3 DHA: 496 mg

Łosoś składniki odżywcze w 100g:
Kalorie: 200 kcal
Białko: 19,80 g
Tłuszcz: 13,50 g
Kwasy Omega-3: 3,79 g
Kwasy Omega-6: 4,79 g
Witaminy: A, B1, B2, B6, B12, D, E
Minerały: wapń, fosfor, jod, potas
Jak widać w łososiu jest więcej witam i minerałów oraz kwasów omega-3.

Witam serdecznie,
Łosoś jest jedną z najtłustszych ryb. Jednak osoby dbające o zgrabną sylwetkę i zdrowie, nie mają czego się obawiać. To właśnie tłuszcz jest bardzo cennym składnikiem ww. ryby. Łosoś jest jednym
z najlepszych źródeł kwasów Omega-3 i Omega-6, czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Pstrąg natomiast jest rybą chudszą od łososia i zawiera mniej WKT. Zawiera jednak najwięcej spośród ryb słodkowodnych kwasów omega-3. Skąd nazwa pstrąg łososiowy? - czasem hodowcy dodają do paszy karotenoidy, dzięki czemu ryba ma intensywniejszy kolor (pstrąg nazywany jest łososiowym, właśnie ze względu na "łososiowy" kolor).
Niestety, wszystkie powszechnie wymieniane prozdrowotne właściwości łososia (bogactwo witamin A, D, E i B, cynku, selenu, jodu i potasu oraz kwasów Omega-3 i Omega-6 ) dotyczą łososia dzikiego. Na naszym rynku dominuje hodowlany łosoś norweski, który zawiera więcej związków szkodliwych niż dziko żyjący, jednak poziom zanieczyszczeń sprzedawanych u nas łososi hodowlanych powinien być niższy, niż przewidują normy.
Pstrąg, zaś żyje w czystych rzekach i strumieniach górskich. Ale najłatwiej dostępny jest pstrąg tęczowy, hodowany w gospodarstwach rybackich. Pstrąg zawiera dużo rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, natomiast mniej niż łosoś rozpuszczalnych w tłuszczu witamin: A, D i E.
Podsumowując - pstrąg łososiowy z pewnością nie dorównuje łososiowi pod względem zawartości cennych kwasów Omega-3 i Omega-6 oraz witamin A,D i E. Nie mniej jednak jest bardzo wartościową rybą. Ze względów kosztowych, o których Pani wspomina oraz możliwych wysokich zanieczyszczeniach łososia norweskiego metalami ciężkimi, może Pani skupić się w swojej diecie na pstrągu, ale od czasu do czasu warto wybrać tłustszą rybę, jaką jest właśnie łosoś.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk