Skrzywienie kręgosłupa a skierowanie na masaże w wannie perełkowej

Wynik badania radiologicznego wykazał skrzywienie kręgosłupa L, z pogłębieniem lordozy. Przewężenie przestrzeni M-kręgowej L4/L5?S1 ze zmianami zwyrodnieniowymi na tym poziomie Spondyloarthrosis def., boczne, dwułukowe skrzywienie kręgosłupa Th-l Od lekarza otrzymałam skierowanie na masaże w wannie perełkowej. czy to wystarczy? Nadmieniam, że bóle w okolicy lędzwiowej utrzymują się już bardzo długo.

To nie wystarczy… Kąpiele jedynie uśmierzą chwilowo dokuczliwość bólową. Owa bolesność będzie powracać jak nie zatroszczy się Pani bardziej o ‘chory kręgosłup’. Trzeba popracować nad zbilansowaniem napięcia mięśniowego przykręgosłupowego no i o takie coś jak ‘gorset mięśniowy’ – czyli ćwiczenia na mięśnie posturalne dostosowane do Pani. Masaże perełkowe zwalczą tylko objaw – ból a nie usuną przyczyny. Nad poprawą kondycją kręgosłupa najlepiej popracować razem z fizjoterapeutą, ale o tym pewnie lekarz już wspomniał.