Brak seksu u dorosłego człowieka a skutki

Dzień dobry, wiele się mówi o seksie, o współżyciu, pozycjach i przyjemnościach, które są z nim związane. Nigdzie jednak nie mogę znaleźć informacji: Jakie skutki niesie za sobą wieloletni brak seksu, całkowity brak pożycia seksualnego u dorosłego człowieka? Czy brak seksu ma jakieś znaczenie dla naszej psychiki i zdrowia fizycznego? Może nie ma żadnego, a może ma znacznie więcej, niż tylko prokreacja. Bądź, co bądź pożycie seksualne daje również wiele przyjemności. Tak więc bardzo mnie interesuje, czy współżycie seksualne ma jakiekolwiek skutki uboczne jeżeli przez dłuższy czas nie zaspakaja się tych potrzeb? Jeżeli tak to jakie to są skutki braku seksu? Są przecież osoby, które nie uprawiają seksu i żyją. Czy brak seksu ma u nich wpływ na psychikę? Z góry dziękuję za odpowiedzi na te może nieco zaskakujące pytania :) Serdecznie pozdrawiam.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Wokół negatywnych skutków braku seksu w dorosłym życiu narosło wiele mitów. Istotne jest to, czy brak współżycia seksualnego wynika z lęków przed inicjacją seksualną, przed stworzeniem związku z partnerem/partnerką, czy jest konsekwencją lęków zadaniowych (nie poradzę sobie w czasie seksu, źle wypadnę w jej/jego oczach itd.), obawą przed niechcianą ciążą itd., czy też brak seksu wynika z niemożności zaspokojenia potrzeb seksualnych z powodu braku partnera/partnerki. Jakie skutki ma wieloletni brak pożycia seksualnego? To zależy od temperamentu, który kształtuje się w zależności od naszych hormonów (poziomu testosteronu, progesteronu). Te osoby, które mają często ochotę na seks, szybciej odczują skutki abstynencji seksualnej i to pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Pamiętajmy, że apetyt na seks to potrzeba jak każda inna, jak jedzenie czy spanie. Tyle tylko, że bez seksu można żyć, a bez snu czy jedzenia nie da się za bardzo :) Niezaspokojone potrzeby seksualne skutkują zwykle frustracją, gorszym samopoczuciem, złością, zdenerwowaniem, czasami spadkiem samooceny (czujemy się odrzuceni, samotni, nieatrakcyjni), rozdrażnieniem, irytacją, niekiedy bezsennością, brakiem apetytu czy migrenami. Jak sobie radzić? Rozwiązaniem sytuacji może być masturbacja jako zdrowa i normalna alternatywa, która pozwala osiągnąć podobny efekt fizjologiczny, co stosunek, choć nie ma takiej wartości emocjonalnej jak bliski kontakt z partnerem/partnerką. Kobiety w wieku prokreacyjnym z powodu braku seksu nie będą miały większych problemów zdrowotnych. Gruczoły pochwy produkują w cyklu płciowym około 700 ml nawilżającej wydzieliny bez względu na to, czy kobieta jest aktywna seksualnie, czy też nie. Jeśli chodzi o mężczyzn, brak seksu zazwyczaj skutkuje u nich konsekwencjami emocjonalnymi, np. lękiem przed tym, jak sobie poradzą w czasie intymnych zbliżeń, niepewnością, obawą co do ich umiejętności seksualnych. Warto na ten temat porozmawiać z seksuologiem.
Pozdrawiam!