Sny

Witam, Parę lat temu rozstałam się z chłopakiem. Łączyła mnie z nim ogromna więź. Był on moją pierwszą wielką miłością w fizycznym oraz emocjonalnym znaczeniu. Poznaliśmy się na studiach - on skończył psychologię ja filologie. Już tyle lat z nim nie jestem, a wciąż o nim myślę. Ostatnio mi się śni. Często. Coraz częściej.

Tyle bym mogła napisać o tych snach. Dostarczają mi one ambiwalentnej przyjemności. Czuję się po nich dobrze, ale jestem z całym tym bagażem sama, gdyż nie umiem nadać tym snom znaczenia. Mogę dać ogólne znaczenie, o które każdy się pokusi. Nie wiem czy chcę skończyć z tymi snami. Czasami obiecuje sobie, że mu napiszę o tych snach, że może jego świadomość o tym mi w czymś pomoże.

On już ma żonę, czuję, że bardzo ją kocha. Ona również mi się śni. Śnią mi się ich dzieci. Przez lata mi się śni. Czuję, że nie przestanie. Wiem, że nie ma to dla niego żadnego znaczenia, a może ma? Nie umiem nadać temu sensu - potrzebuję interpretacji z zewnątrz. Myślę dużo o tym, co o mnie mówił, jak się zachowywał i moja pamięć jest niemal doskonała, gdyż operuje detalami, szczegółami, całymi zapamiętanymi zdaniami.

Nawet nie wiem czy to jest złe. Nie sama pamięć, ale rozpamiętywanie tego. Czuję zapach jego skóry. Śnił mi się tej nocy. Zbieraliśmy razem rozsypane jabłka. Jak się obudziłam, czułam zapach jabłek, Następne moje relacje z mężczyznami opierały się na zdradzie, zemście, odwecie. Już tak nie chcę. Pragnę całą moją wyobraźnią, pamięcią, intuicją powiedzieć mu wszystko, co od dawna zalega we mnie, ale nie umiem, a i tak teraz to już by nie miało znaczenia.

Dodać muszę, że byłam hospitalizowana - zaburzenia osobowości, nerwica, depresja. Dochodzi do tego alkohol wcześniej nikotyna, narkotyki, tony leków psychotropowych. Teraz cisza. Zero leków, stan zdrowia ok. Palenie rzuciłam, jestem w olimpijskiej formie. Co z tymi snami? Jak uwolnić moją pamięć? A

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Pierwsza miłość jest zwykle bardzo intensywna i odgrywa dużą rolę w dalszym życiu. Rozstanie z partnerem było znaczącym wydarzeniem, które ciągle powraca. Ma Pani w sobie wiele uczuć i nierozwiązanych problemów z tamtego okresu. Czas związku nie został dla Pani zamknięty, pozostały emocje i potrzeby, które dają o sobie znać w różnej formie. Sny są zniekształconą mieszanką uczuć, przeżyć, potrzeb, marzeń i wspomnień. Może boi się Pani przyznać sama przed sobą, że nadal ma w sobie wiele uczucia do byłego partnera.

Myślę, że spotkanie z nim i rozmowa mogłyby pomóc Pani zamknąć ten okres. Pozwoli to na skonfrontowanie Pani wizji przeszłości z tym, co jest rzeczywiste. Były partner zapewne zmienił się od tamtego czasu i odbiega od Pani wyobrażeń. Jeśli boi się Pani spotkania , może Pani na początek napisać list. Opisać swoje emocje i odczucia związane z Waszą przeszłością. Pisanie i lektura takiego listu będzie terapeutyczna dla Pani, pozwoli poznać kryjące się w głębi problemy.

Jeżeli problemy z przeszłością nie pozwolą Pani na budowanie nowych relacji, to warto udać się do psychologa. Rozpoczęcie terapii będzie pomocne do domknięcia przeszłych spraw. Wpłynie to na poprawę Pani funkcjonowania w środowisku społecznym, nawiązywania nowych kontaktów i utrzymywania trwałych relacji.

Pozdrawiam