Witam serdecznie,
wraz z wiekiem zmniejsza się tempo metabolizmu stąd -- przy niemodyfikowanym stylu życia, w tym odżywiania -- pojawia się to "stopniowe tycie". Nie pomaga też brak lub mała aktywność fizyczna.
Warto, aby zwróciła Pani uwagę na te dwie kwestie: aktywność fizyczną i zmiany w sposobie odżywiania, skoro dotychczasowe metody skutkują przybieraniem na wadze.
Każda dodatkowa aktywność fizyczna dostosowana do Pani stanu zdrowia będzie dobrym wyborem. Najbardziej właściwa jest też systematyczność, czyli bycie aktywnym przynajmniej 3-4 razy tygodniowo przez pół godziny lub godzinę. Dobrze jest również nie unikać aktywności w życiu codziennym.
Świetnie, że mówiąc o diecie zwraca Pani uwagę na regularność! To jedna ze "złotych zasad" zdrowego odżywiania gwarantująca mniej problemów z utrzymaniem masy ciała. Niemniej jednak ważne jest jakie produkty i potrawy Pani wybiera. Kolejna "złota zasada" to spożywanie pięciu pełnowartościowych posiłków dziennie, czyli np. złożonych z pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudych produktów mięsnych, ryb, chudego nabiału, warzyw i owoców.
Polecam Pani kontakt z dietetykiem, który profesjonalnie podejdzie do tematu odchudzania. Po pierwsze oceni, jakiej zmianie powinna ulec Pani masa ciała, a po drugie przeanalizuje dotychczasowy sposób, w jaki Pani się odżywia. Zaproponuje zmiany w diecie dostosowane do stanu zdrowia, trybu życia, upodobań kulinarnych i możliwości sporządzania posiłków.
Prawidłowo i indywidualnie stworzony plan żywieniowy poskutkuje zmianą nawyków żywieniowych oraz pożądaną zmianą masy ciała. Nowy rok i związane z nim postanowienia prawdopodobnie sprzyjają takim decyzjom i zmianom.
Pozdrawiam,
Ewelina Gumiela, mgr dietetyk
Zarówno Pani wiek jak i prowadzony tryb życia może być przyczyną przedstawionego przyrostu masy ciała (zdecydowanie sugeruje to dość długi okres w jakim miało ono miejsce). Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie nie tyle jakieś szczególne postępowanie dietetyczne o charakterze odchudzającym co wprowadzenie zmian dotyczących regularności i układu posiłków. Dieta bazująca na warzywach, owocach, pełnoziarnistych zbożach, chudym mięsie, tłustych rybach, nabiale, orzechach i olejach roślinnych zakładając, że zrezygnuje Pani z żywności wysokoprzetworzonej, ciężkiej, wysokokalorycznej powinna być zupełnie wystarczająca aby wrócić do wcześniejszej masy ciała. Jest wiele pomysłów na posiłki, które można przygotować w domu i spożyć bez większego problemu nawet w samochodzie, a o regularność posiłków pomoże zadbać choćby ustawiony w telefonie alarm przypominający o porze jedzenia. Choć na początku wprowadzenie takich zmian może wydawać się trudne i problematyczne, a także czasochłonne, to z czasem i nabyciem odpowiedniej wprawy nie będzie sprawiało Pani kłopotu, a efekt w postaci szczupłej sylwetki i dobrego samopoczucia wynagrodzi poniesiony trud.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak szybko i zdrowo schudnąć w wieku 16 lat? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak schudnąć przy 183 cm wzrostu? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Prawidłowa waga dla 12-latki i sposoby na odchudzenie – odpowiada Roma Wojtewicz
- Skuteczność diety chińskiej – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak najszybciej pozbyć się nadwagi? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Mam 29 lat, 165 cm i ważę 90 kg! Co powinnam robić, żeby schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Co jeść, by schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Duży brzuch u 11-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie i sport dla 13-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Ile można schudnąć tygodniowo? – odpowiada Roma Wojtewicz