Spożywanie dwóch jabłek przed snem

Jem przed spaniem dwa jablka czy moge przytyc czy to zdrowe. Mariusz lat 40.

Witam Pana,

jabłka są zdrowe ale spożywane przed snem. Może to również doprowadzić do wzrostu wagi. Owoce mają spore ilości cukrów prostych, które niestety pod koniec dnia, kiedy nasza zdolność insulinowa spada, nie będą odpowiednio trawione a nieprzetrawione cukry odkładaj się w postaci tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zaczną fermentować w jelitach co może przyczynić sie do dolegliwości żołądkowo- jelitowych. Tak to najprościej wytłumaczyć. Podsumowując nie należy spożywać jabłek na noc przed snem.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam serdecznie, oczywiście owoce są zdrowe i wskazane w codziennym jadłospisie. Natomiast wszystko zależy od tego jakie to są owoce, kiedy spożywane, jak często. Zawierają bowiem, poza wieloma cennymi witaminami i błonnikiem, również cukry proste. W zależności od wysokości indeksu glikemicznego powodują mniejsze bądź większe podwyższenie poziomu glukozy we krwi i odpowiednio wysoki wyrzut insuliny. Insulina przyśpiesza proces glikolizy czyli zamiany cukru w tłuszcz. Owoce najlepiej spożywać w godzinach porannych, wczesnopopołudniowych. Nie jest wskazane jedzenie owoców na wieczór lub tuż przed snem kiedy to tempo naszego metabolizmu znacznie obniża się i cukry proste są metabolizowane do tłuszczu gromadzonego w tkance podskórnej.

Nie należy jeść owoców również bezpośrednio po posiłku z uwagi na różny czas trawienia owoców i produktów bogatych w białko, tłuszcze.

Jabłka co prawda mają niski indeks glikemiczny ale tak jak inne owoce spożywane na wieczór powodują procesy fermentacji w żołądku i problemy żołądkowo-jelitowe.

pozdrawiam
Małgorzata