Spożywanie produktów bogatych w żelaza a stosowanie kosmetyków z Tetrasodium EDTA

I jeszcze mam drugie podobne pytanie - czy kiedy jem produkty bogate w żelazo np. pietruszkę i jednocześnie używam kosmetyków z Tetrasodium EDTA to czy wtedy także następuje owe wiązanie się metalów ciężkich? Czy tylko chodzi tutaj o syntetyczne minerały?

Szanowna Pani,
Po pierwsze nie istnieje nic takiego jak syntetyczne minerały. Z definicji syntetyczny to uzyskany na drodze syntezy i dotyczy właściwie wyłącznie związków organicznych, a minerały to proste sole. Po drugie pietruszka nie jest dobrym źródłem żelaza w diecie. Fakt, że w tabelach wartości odżywczej cechuje się wysokim poziomem żelaza nie przekłada się jednak w żaden sposób na biodostępność tego pierwiastka, która w przypadku wszystkich roślinnych źródeł żelaza jest bardzo niewielka. Jeżeli potrzebuje wprowadzić Pani większe ilości żelaza do diety to musi Pani skorzystać z jego zwierzęcych źródeł, przede wszystkim mięsa i podrobów. Po trzecie większość substancji nie wchłania się przez skórę do organizmu, a zatem nie grozi Pani fakt, że EDTA zawarte w kremie (w ilościach przeważnie minimalnych) wpłynie na gospodarkę organizmu jonami metali.