Zapytaj lekarza

7 2 9 , 2 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Spożywanie produktów bogatych w żelaza a stosowanie kosmetyków z Tetrasodium EDTA

I jeszcze mam drugie podobne pytanie - czy kiedy jem produkty bogate w żelazo np. pietruszkę i jednocześnie używam kosmetyków z Tetrasodium EDTA to czy wtedy także następuje owe wiązanie się metalów ciężkich? Czy tylko chodzi tutaj o syntetyczne minerały?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Czemu nie możemy schudnąć?

Mordercze treningi, rygorystyczna dieta, a waga ani drgnie? Wiele osób ma problem ze schudnięciem. Obejrzyj film i dowiedz się, co może być tego przyczyną.

Szanowna Pani,
Po pierwsze nie istnieje nic takiego jak syntetyczne minerały. Z definicji syntetyczny to uzyskany na drodze syntezy i dotyczy właściwie wyłącznie związków organicznych, a minerały to proste sole. Po drugie pietruszka nie jest dobrym źródłem żelaza w diecie. Fakt, że w tabelach wartości odżywczej cechuje się wysokim poziomem żelaza nie przekłada się jednak w żaden sposób na biodostępność tego pierwiastka, która w przypadku wszystkich roślinnych źródeł żelaza jest bardzo niewielka. Jeżeli potrzebuje wprowadzić Pani większe ilości żelaza do diety to musi Pani skorzystać z jego zwierzęcych źródeł, przede wszystkim mięsa i podrobów. Po trzecie większość substancji nie wchłania się przez skórę do organizmu, a zatem nie grozi Pani fakt, że EDTA zawarte w kremie (w ilościach przeważnie minimalnych) wpłynie na gospodarkę organizmu jonami metali.

Specjalistka żywienia człowieka. Udziela porad dietetycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy