Spożywanie witamin rozpuszczalnych w wodzie a waga

Witam, Czy powinno się spożywać codzienie witaminy np te rozpuszczalne w wodzie takie jak wit c,Mg,Ca? Czy to prawda,że spożywanie witamin zwiększa apetyt i przybiera się na wadze?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Indeks glikemiczny potraw

Z pewnością każdy z nas słyszał o indeksie glikemicznym potraw. Ale czy wiemy, czym to tak naprawdę jest? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk
Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk Dietetyk

Witam. Rzeczywiście tak jest - przyjmowanie witamin przyczynia się często (choć nie jest to reguła) do wzrostu apetytu, a co za tym idzie - również odbija się to na wzroście naszej wagi. Odnosząc się do tzw witamin rozpuszczalnych w wodzie, to odradzam stosowanie takich suplementów. Zazwyczaj połączenia związków w takich preparatach słabo się wchłaniają, a po drugie żeby taka tabletka zamusowała w wodzie wymaga wielu dodatków. Pomijając obecność sztucznych barwików, to przecież taka 'oranżadka' jest po prostu słodka. Zazwyczaj jest to cukier, albo inne szkodliwe sztuczne słodziki. A to z pewnością odbija się niekorzystnie za zdrowiu i wadze. Zapewniam Panią, że przy prawidłowo zbilansowanej i urozmaiconej diecie, braki witamin nie występują. Dodatkowo witaminy czy mikroelementy podawane w formie naturalnej - na talerzu - są bezpieczne, lepiej przyswajalne, nie tuczą i nie możliwości ich przedawkowania. Jeśli rozszerzymy naszą codzienną dietę o kasze gruboziarniste, ciemne ryże, rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca, groch, fasola), ryby, zdrowe oleje (oliwa, olej lniany) i nasiona czy pestki (dyni, słonecznika itp) orzechy, owoce, warzywa .... to z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że nie ma już potrzeby kupowania sztucznych witamin. Pozdrawiam Asia Szmitka-Łuszczyk dietetyk i mgr farmacji

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy