Strach przed innymi ludźmi

Mam pytanie. Dlaczego niektórzy boją się innych? Dlaczego jeżeli jest pewna osoba w twoim życiu, którą z wyglądu uważasz za dobrą, sympatyczną to zarazem po jakimś czasie się zaczynasz jej bać. Ona jest dla ciebie miła, a ty to odczuwasz inaczej. Strach. Później śni ci się ta osoba w snach. Czy jest to możliwe, że jeżeli kiedyś uwierzyłaś jakieś osobie, mówiłaś jej o wszystkim, a później wysłała cię do psychologa i zrobiła z ciebie warjatkę :( Co to oznacza? Trzeba się bać?

Proszę Pani,

Strach przed niektórymi osobami, które rzeczywiście nam zagroziły, lub zaszkodziły i wobec których czujemy się słabsi, byłby reakcja naturalną. Chociaż niechęć, lub nawet odraza wydają się bardziej na miejscu wobec osób, które nas zraniły i nie poprawią się. Natomiast, gdyby strach dotyczył wielu osób, to o ile to przeszkadzało by Pani można skorzystać z konsultacji psychologicznej.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Witam, jak rozumiem zawiodła się Pani na osobie, której wcześniej ufała. Co więcej, osoba ta w jakiś sposób w Pani odczuciu, nadużyła wiedzy pozyskanej od Pani i "użyła" jej przeciwko Pani, przez co stała się "niebezpieczna" i zaczęła budzić lęk. Warto w związku z tym zadać sobie pytanie: "w jaki realny sposób zagraża ta osoba", "czego boję się w związku z zaistniałą sytuacją", "czy w ogóle jest się czego bać"? Być może warto znaleźć odpowiedzi na te pytania w procesie psychoterapii, zwłaszcza jeśli pojawiają się myśli typu: "nikomu na wolno ufać", "wszyscy są fałszywi". Pozdrawiam Danuta Michalczyk