Świadome lub nieświadome przejmowanie zachowań lub dolegliwości od osòb z bliskiego otoczenia

Czy psychologia potrafi nazwać zachowania,ktore mają na celu świadome lub nieświadome przejmowanie zachowań lub dolegliwości od osòb z bliskiego otoczenia.Ilekroć coś mi dolega(jestem w ciazy)po kilku dniach tesciowa zaczyna skarzyc sie na to samo.Tesciowa zaczela sie podobnie do mnie ubierac,obciela wlosy dokladnie tak jak ja.Ponadto niepokoi mnie jej nawyk powtarzania czasownikow na koncu zdania dokladnie jak w Dniu Świra. Jej zachowanie ma destrukcyjny wplyw na relacje miedzy mna a mezem.

Witam,
Nie wiem, czy istnieje konkretna nazwa, czy też kategoria diagnostyczna opisywanych przez Panią zachowań, ale na pewno warto zastanowić się nad ich przyczynami - dlaczego teściowa zachowuje się w taki a nie inny sposób. Możliwe, że teściowa nieświadomie rywalizuje z Panią o uwagę i zainteresowanie otoczenia. Jest Pani w ciąży, na pewno więc ma Pani szczególną pozycje w rodzinie, dostaje Pani teraz dużo uwagi, najbliżsi troszczą się o Pani zdrowie i samopoczucie. Być może teściowa czuje się zaniedbana, odsunięta i w ten sposób, "naśladując" Pani dolegliwości, próbuje zwrócić na siebie uwagę. Ten sposób z oczywistych względów Panią złości, może warto jednak pomyśleć o przyczynach tego zachowania i zastanowić się w jaki sposób sprawić, aby teściowa czuła, że wciąż ma ważne miejsce w rodzinie. Upodabnianie się do Pani pod względem ubioru i fryzury może także być wyrazem rywalizacji, ale też chęci zbliżenia się do Pani, teściowa chce być podobna, może czegoś Pani zazdrości, za coś Panią podziwia, chce się w ten niefortunny sposób zaprzyjaźnić. Co do wpływu zachowań teściowej na Wasze relacje z mężem - to bardzo ważne, aby szczerze o tym z mężem porozmawiać, by zapobiec nasilaniu się tego typu problemów. Nie pisze Pani, co mąż na ten temat myśli, jaka jest jego relacja z matką, czy również zauważa te niepokojące sygnały w zachowaniu teściowej. Warto razem zastanowić się, jak temu zaradzić, a następnie porozmawiać z teściową - szczerze i asertywnie powiedzieć, co Pani nie odpowiada, oczywiście w sposób, który jej nie urazi. Wygląda na to, że czuje Pani, że teściowa w jakiś sposób "wkracza" pomiędzy Was, ważne, aby postawić od razu jasne granice. To należy do Pani, mężowi, jako jej synowi, może być trudniej, może też widzieć sytuacje nieco inaczej.
pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Erbel

Dzień Dobry Pani,

Jest takie powiedzenie: " z kim przystajesz, takim się stajesz...".

Wnioskuję, że ma Pani wgląd, w to, jak wpływa zachowanie Pani Teściowej na relacje między Panią i Pani Mężem.

Myślę, że ten temat wymagałby skupienia i podjęcia przez Panią pracy nad Waszą partnerską relacją.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną , zapraszam serdecznie do osobistego kontaktu lub na Skype.

Życzę Pani zadbania o swoje potrzeby,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl