Szantaż w związku ze strony partnera

Czy jest to toksyczny związek? Jeśli tak to co z tym zrobić? Jesteśmy z partnerem prawie 1,5 roku, a wcześniej się przez kilka lat przyjaźniliśmy. Mój partner często mówi o wspólnej przyszłości planuje się oświadczyć często mówi o ślubie itp. Są jednak pewne problemy szantażuje mnie że jeśli coś zrobię lub nie zrobię(zależy o co chodzi) to koniec. Kilka razy zakończył nasz związek, ale przez czat, a nie na spotkaniu. Dobrze jest wtedy, gdy mu ulegam i jak wszystko jest po jego myśli.

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
To co robi Pani partner jest rodzajem manipulacji, który może być świadomie lub nieświadomie przez niego stosowany. Dobrym pomysłem jest praca nad Państwa komunikacją. Na początek warto porozmawiać na ten temat z partnerem, zakomunikować mu to co Pani czuje, kiedy ten się tak zachowuje, spróbować postawić go w Pani sytuacji. Uleganie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ mocno różnicuje poziom władzy w związku, gdzie powinny panować równoległe relacje. Warto skorzystać ze wspólnej konsultacji z psychologiem, który nadałby Państwa relacjom odpowiedni kierunek.
Życzę powodzenia,
Michał Pyter

Witam,
A czy Pani się dobrze z tym czuje? Chyba nie. Szantaż jest formą przemocy i raczej nie świadczy o dojrzałości emocjonalnej. Pytanie, czym różni się Wasz związek od przyjacielskich relacji, jakie mieliście wcześniej? Warto przyjrzeć się uważnie związkowi na terapii pary, zwłaszcza odnośnie kwestii ważnych decyzji.

Dzień dobry, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pani pytanie, ponieważ nie pisze pani czego żąda partner. Pyta pani co z tym zrobić - myślę że na początek sama sobie musi pani odpowiedzieć jakie są pani granice, na co i jak długo będzie się pani zgadzać. Następnie warto szczerze porozmawiać na ten temat z chłopakiem, i powiedzieć mu jakie są pani granice i na co się pani nie zgadza i nie zgodzi. Jeżeli partner nie zmieni swojego zachowania i podejmie decyzję o rozstaniu nie pozostaje pani nic innego jak pogodzić się z jego decyzją. Pozdrawiam.