Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Cała prawda o multiwitaminach

Ewa Kozłowska Dietetyk, Warszawa
82 poziom zaufania

Wapń z witaminą D nie wpłynie na kolor skóry, słońce powoduje zwiększoną produkcję witaminy D w skórze, kolor mozna zmienić przez dietę bogatą w karoten.

Pozdrawiam

Dietetyk z ponad 20-letnim stażem. Kierownik Poradni Dietetycznej w Warszawie.
0

Witamina D jest syntetyzowana w naszej skórze pod wpływem słońca, problem polega na tym że chroniąc skórę używamy kremów z filtrem, który skutecznie hamuję syntezę witaminy D. Niektórzy specjaliści zalecają stosowanie kremów z filtrem dopiero po ok. 20 minutowej ekspozycji na słońce. Metabolizm wapnia i witaminy D jest ze sobą ściśle powiązany- wchłanianie jednego wpływa na drugi. Zsyntetyzowana w skórze witamina D wpływa na barwnik zawarty w skórze i dlatego skóra ciemnieje. Pozostaje tylko pytanie na ile witamina D z tabletki/kapsułki się wchłonie?
Jeśli rozważasz taką suplementację to mogę tylko poradzić byś spożywał suplement wraz z posiłkiem- zwiększa się wtedy jego biodostępność.

Zapraszam również do lektury
http://dobrydietetyk.pl/czytelnia/379/witaminy-i-mineraly-czy-warto-je-stosowac/

Pozdrawiam

Dietetyk, absolwentka studiów na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwie w Szczecinie. Uczestniczka szkoleń dotyczących żywienia dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i suplementacji sportowców.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy