Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Terapia EMDR w leczeniu silnego stresu i traumy

Mam pytanie odnośnie poniższego artykułu, czy metodą EMDR można leczyć tylko efekty silnego stresu i traumy czy też inne zaburzenia?
ponad rok temu

Wybór odpowiedniego przedszkola

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o wyborze przedszkola dla dzieci autystycznych.

Witam serdecznie,
Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) jest głównie skierowana do osób cierpiących na zespół stresu pourazowego. Terapia ta jest stosowana także do leczenia fobii, depresji, zaburzeń obsesyjno - kompulsywnych, lęku uogólnionego, uzależnień, o ile związane są one z traumatycznym wydarzeniem. W razie wątpliwości, czy ten rodzaj terapii jest odpowiedni, należy skonsultować się z terapeutą EMDR.
Pozdrawiam

Absolwentka psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
0

Witam,
metoda EMDR przynosi najlepsze i najbardziej efektywne zmiany (czyt. poprawę), rzeczywiście wówczas, jeśli zastosuje się ją aby poradzić sobie z traumatycznymi wspomnieniami i ich skutkami.
Ale najnowsze badania i moje własne doświadczenia w stosowaniu EMDR mówią, że może być również stosowana w innych zaburzeniach, zwłaszcza opartych na lęku (lęk napadowy, depresja).
Proszę zajrzeć na stronę www.emdr.org.pl , polskiego towarzystwa EMDR, znajdują się tam artykuły i komentarze mówiące o tej metodzie, jak również linki do stron zagranicznych.
Pozdrawiam
Beata Jaszczak

0

Witam. Tą metodę można stosować również w leczeniu innych zaburzeń,jeśli do ich leczenia przydatnym będzie przepracowanie różnych trudnych czy nieprzyjemnych (w subiektywnej ocenie pacjenta) doświadczeń, sytuacji z przeszłości,którym towarzyszyły negatywne emocje skojarzone z negatywnym myśleniem. Można za pomocą tej metody "przetransformować" te doświadczenia tak aby nie oddziaływały już negatywnie w czasie teraźniejszym na pacjenta,a tym samym zniwelować ich negatywne skutki. Osobiście stosuję czasem tą metodę w leczeniu zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy